Více než 80 procent lidí podle průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ví, že antibiotika na viry nezabírají. Téměř dvě třetiny populace už se setkaly s termínem antibiotická rezistence. Nadměrné užívání antibiotik podle něj vede k vývoji odolných bakterií, na které antibiotika neúčinkují. Podle odborníků může v roce 2050 umírat v důsledku antibiotické rezistence více lidí než na rakovinu.
Pro zvýšení povědomí o antibiotické rezistenci spustil SZÚ loni v listopadu informační kampaň. Po jejím skončení znalo termín 62,5 procenta respondentů, což bylo o 19 procent víc než před jejím zahájením. Kampaň podle ústavu pomohla hlavně u mladých.
„Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali u skupiny se základním vzděláním a také ve věkové skupině do 35 let. To považujeme za úspěch, protože data ze srpna roku 2021 ukazovala, že mezery ve znalostech o užívání antibiotik měla především mladší generace,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika SZÚ Helena Žemličková.
Za nejzásadnější odborníci považují, že 82 procent respondentů ví, že antibiotika neúčinkují proti virům. „Věřím, že si pacienti budou vědomi, že nemá smysl se v případě viróz snažit přimět lékaře, aby jim antibiotika předepsal,“ dodala Žemličková. Téměř dvě třetiny populace podle ní také chápou, že předepsání antibiotik je třeba nechat na zvážení lékaře.
Přesto si ale pořád více než třetina lidí podle průzkumu myslí, že antibiotika dokáží zkrátit léčbu nachlazení.
Podle odborníků jsou právě informační kampaně zásadní cestou, jak zabránit dalšímu zhoršování rezistence a podpořit správné užívání antibiotik. Pro praktické lékaře tak SZÚ vypracoval doporučení, které jim mají rozhodování o lécích usnadnit.
„Cílem připravených doporučení je zachování účinnosti antibiotik používaných v léčbě komunitních infekcí. Z tohoto důvodu je zapotřebí zbytečné aplikace antibiotik vyloučit a délku jejich podávání optimálně zkrátit,“ doplnila Žemličková. Preferovat by také lékaři měli ta antibiotika, která účinkují na užší spektrum nemocí.
Kromě zaměření kampaně na praktické lékaře je třeba podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové cílit také na veterinární medicínu, kde se antibiotika využívají. V roce 2019 zemřelo na celém světě v důsledku antibiotické rezistence 1,25 milionu lidí, jen v EU je to zhruba 25 000 ročně.
23.5.2022zdroj: ČTK