K prevenci rakoviny děložního čípku byl v Česku distribuován už milion dávek HPV vakcín. Zdravotní pojišťovny hradí vakcínu třináctiletým dívkám, zájem o ni ale klesá. Očkováno by podle Světové zdravotnické organizace mělo být 80 procent dívek, tuto hranici překročilo Česko naposledy v roce 2012, kdy proočkovanost byla 82,4 procenta. Za loňský rok se u třináctiletých odhaduje na 62 procent, řekl dnes novinářům onkogynekolog David Cibula z Všeobecné fakultní nemocnice.
Dospívající dívky/ilustrační foto

S HPV viry, které způsobují rakovinu čípku, se do pěti let od zahájení sexuálních aktivit setká až 80 procent dívek a žen. Rakovina čípku ročně postihne v Česku tisícovku žen, z nich 400 umírá. Na možnosti prevence upozorňuje nyní desátý Evropský týden prevence rakoviny čípku. K dispozici jsou tři vakcíny, v Česku se očkuje od roku 2006.

Dívky a mladé ženy se nejčastěji nakazí mezi 15 až 25 lety. Nákaza se může přenést už při první sexuální zkušenosti, nemusí ani jít o pohlavní styk. Virus se totiž přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti.

Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že dlouho nemá žádné příznaky. Nemoc se vyvíjí postupně, nejprve se objeví přednádorové změny, ty lze léčit ambulantně chirurgickým odstraněním zasažené části čípku. Každoročně tuto léčbu podstoupí v Česku 12.000 žen. Zákrok ale zvyšuje pravděpodobnost rizikového těhotenství a předčasného porodu. „Účinnou prevencí je kombinovat pravidelné prohlídky u gynekologa s cytologickým vyšetřením a včasným očkováním,“ doporučil Cibula.

29.1.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv