V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace. Nyní je to každý jedenáctý dospělý a náklady na léčbu jsou 727 miliard dolarů (16 bilionů korun) ročně, uvedl na tiskové konferenci k Týdnu diabetu Martin Prázný z Diabetologického centra III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V Česku se s ní předloni léčilo téměř 860.000 lidí, dalších asi 300.000 o své nemoci neví, přesné počty nemocných tak nejsou známé.
Sklony k nemoci jsou podle odborníků částečně vrozené, špatným životním stylem se dají nastartovat nebo zhoršit. Většina nemocných má takzvaný diabetes druhého typu, který je vypěstovaný právě životním stylem a často souvisí s nadváhou. V Česku je to kolem 780.000 osob.
Diabetici umírají průměrně o osm let dříve než zdraví lidé, nejčastěji na nemoci srdce a cév. „Ideálním lékem na diabetes je pohybová aktivita a zdravá strava,“ řekl na tiskové konferenci Vladimír Tuka z Centra kardiovaskulární rehabilitace stejné kliniky.
Odborníci připravili od příštího pondělí informační kampaň Týden diabetu. Ve stánku na Karlově náměstí si budou moci návštěvníci nechat změřit hladinu cukru v krvi a cholesterol. Ve 13:00 vyjde pochod proti diabetu. Lékaři se zaměřují i na pacienty z takzvaným prediabetem, tedy zvýšenou hladinou cukru v krvi, která nemoci předchází. Připravené jsou po celý týden i konzultace s nutričními terapeuty nebo společná cvičení a procházky.
Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů ve zdravotnictví. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, v roce 2015 za léčbu cukrovky vydala 6,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 280 milionů korun více. Česká průmyslová a zdravotní pojišťovna, která je s 1,23 milionu pojištěnců třetí největší na tuzemském trhu, vynaložila na léčbu diabetiků asi 780 milionů, o 63 milionů meziročně více.
7.11.2017zdroj: ČTK