V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření. Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM), který stojí za vznikem Gargtestu.

V současné době je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. „V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne,“ řekl Hajdúch.

„Gargtest jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem. Pokusíme se Gargtest nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí využití,“ dodal.

Odebraný vzorek je podle Hajdúcha stabilní za teploty od čtyř do 30 stupňů Celsia minimálně týden. Cena Gargtestu by se měla pohybovat kolem 130 korun. Odběr spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere pitnou vodu do odměrky, vykloktá si po dobu 20 až 30 sekund a obsah vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Vzorek poté doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo svému lékaři.

Celý systém Gargtest počítá s možností domácího použití a také s ulehčením zadávání údajů v laboratořích nebo na odběrových místech, kde nejvíce času zabere vyplňování údajů o vyšetřovaném do žádanek. Při odběrovém testu může vyšetřovaná osoba vzorek v elektronickém systému vyplnit osobně, a vytvořit tak elektronickou žádanku na vyšetření.

26.11.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv