V Praze byl dnes otevřen Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy (ICCI). Investoři z USA a Kanady do něj vložili půl miliardy korun, což je podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který se otevření účastnil, největší soukromá investice do českého lékařského výzkumu v posledních letech. Výzkum, na němž se bude podílet mimo jiné profesor Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, má přispět k využití konopí k léčbě na základě vědeckých důkazů i zkušeností pacientů.
ICCI (International Cannabis and Cannabinoids Institute) by podle výkonného ředitele Pavla Kubů měl nastavit standardy při výrobě a léčebném využití konopí, cílem je poznat do hloubky vlastnosti tisíce let známé rostliny tak, aby pro každého pacienta byla léčba nastavena individuálně podle jeho potřeb. Vědci chtějí využít také zkušeností pacientů, kteří se dosud léčili „nelegálně“ vlastními výpěstky či konopím z černého trhu.
Právě nestandardizovaný a „nevědecký“ přístup a obavy ze zneužití konopí jako rekreační drogy přispívají podle zakladatelů institutu k tomu, že konopí zatím není v Česku dostupné všem pacientům, kteří ho potřebují. Zákon sice léčbu konopím umožnil, v lékárnách je ale zatím jen konopí z dovozu, tedy pro většinu pacientů drahé. Také většina lékařů s předepisováním konopí zatím váhá.
„Jako pacientka, která užívá léčebné konopí přes 14 let, jsem cítila zodpovědnost za zajištění toho, že pacienti na celém světě budou mít volbu a možnost využít konopnou léčbu,“ řekla dnes novinářům při podpisu smlouvy s investory ředitelka pro inovace ICCI Steph Shererová z USA. Institut by podle ní měl odstranit bariéry v přístupu pacientů tím, že využije nejmodernější poznatky současného výzkumu v oblasti konopí, biomedicíny a politiky a že vytvoří platformu pro sdílení, zkoumání a vzdělávání.
Podle profesora Hanuše, který konopí zkoumá 45 let, to, co dnes vědci vědí o léčivých účincích konopí, jsou stále jen paběrky. „Já myslím, že potenciál je obrovský. My víme, že je tam tetrahydrokanabinol a kanabidiol, ale už lidé nevědí, že různé odrůdy konopí mohou působit různě, i když je tam totéž zastoupení těchto dvou látek,“ řekl.
Rozdílné působení podle profesora napovídá, že v konopí jsou i další látky, mluví se o terpenech a flavonoidech, které se jako první nabízejí svými protirakovinnými účinky. „Pokud tuto rostlinu pochopíme, tak budeme moci na každého pacienta připravit lék, který potřebuje,“ dodal Hanuš.
Ředitel pro vědu a výzkum ICCI Tomáš Zábranský připomněl, že konopí a kanabinoidy jsou využívány v současnosti pro léčbu řady příznaků a syndromů. V Česku je lékaři mohou dávat na zmírnění potíží pacientů s AIDS či roztroušenou sklerózou. Velké využití mohou mít i v kožním lékařství.
ICCI vznikl jako společný projekt pacientských organizací, českých vědeckých společností a investiční společnosti Dioscorides Global Holdings. Hlavní sídlo má v Praze a jako tzv. centrum excellence bude spolupracovat například s Univerzitou Karlovou, Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě či Masarykovou univerzitou v Brně.
15.12.2015zdroj: ČTK