Před rokem, 28. srpna 2019, se v motolské nemocnici v Praze narodilo dítě z transplantované dělohy od mrtvé dárkyně, což byl první případ v ČR. Žena podstoupila transplantaci dělohy v roce 2017 a chlapec se narodil císařským řezem. První dítě ženě s transplantovanou dělohou na světě se narodilo v roce 2014 ve Švédsku.

Žena trpěla vrozeným chyběním dělohy a dárkyní její transplantované dělohy byla žena s mozkovou smrtí. Následně pacientka podstoupila umělé oplodnění. Porod císařským řezem byl podle lékařů bez komplikací, ale o týden dřív, než bylo naplánováno. Na transplantaci dělohy a následné péči o ženu se podíleli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice.

Motolská nemocnice tehdy podle ředitele Miloslava Ludvíka získala porodem, o kterém nemocnice informovala v září, i jedno světové prvenství. Ludvík uvedl, že ve světě byly matkám transplantovány jen dělohy od dárkyň, které již rodily. Motolské dítě se ale narodilo z dělohy, ze které se předtím žádné jiné nenarodilo.

Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok, poprvé se o ni pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok však nedopadl úspěšně. V roce 2011 provedli obdobný zákrok v Turecku a pacientka otěhotněla, v prvním trimestru ale potratila. Úspěšnější byli lékaři ve švédském Göteborgu o rok později, ve Švédsku se v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě.

První transplantaci dělohy v ČR provedli lékaři z IKEM 30. dubna 2016. Pacientkou byla třicetiletá žena s vrozenou vadou, která jí neumožňovala mít dítě, a dárkyní její třiapadesátiletá matka. Žena byla zřejmě třináctou pacientkou na světě, která takový zákrok absolvovala. Dělohy se ve světě transplantují i od mrtvých dárkyň, v prosinci 2017 se takové pacientce v Brazílii narodilo dítě.

28.8.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv