Portál a2larm.cz přinesl reportáž o poměrech v prádelně Fakultní nemocnice Motol (http://a2larm.cz/2017/09/budou-penizky-bude-jich-tolik-ze-je-neunesem/). V reportáži se uvádí, že část pracovníků prádelny zaměstnává přímo nemocnice, druhou část soukromá firma Midian Coral, která má s nemocnicí smlouvu. Zatímco zaměstnanci nemocnice dostávali měsíční plat zhruba 14 tisíc Kč, pracovníci Midianu pouze minimální mzdu ve výši 11 tisíc Kč.
To ovšem představuje porušení zákoníku práce, protože za stejnou práci na stejném pracovišti náleží stejná odměna. Mluvčí motolské nemocnice problém neshledává: „Z reportáže je patrné, že zaměstnanci Motola nepracovali a nepracují za minimální mzdu. Pokud Vám jde o zaměstnance, které zajišťuje pracovní agentura, musíte se ptát jejich zaměstnavatele.“ S tím nesouhlasí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula: “Nejedná se o problém posledních měsíců a vina je i na FN Motol. Měli objednat agenturu tak, aby byly zajištěny stejné podmínky pro zaměstnance.”
Smlouvu se společností Midian Coral uzavřel v roce 2004 tehdejší ředitel nemocnice a současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Portál ozdravotnictví.cz jej proto požádal o vyjádření. A to také z důvodu, že fakultní nemocnice jsou zřizovány Ministerstvem zdravotnictví, které by mělo dohlížet na jejich fungování.
Podle ministra Ludvíka by nikdo neměl dostávat méně peněz za stejnou práci ve stejné instituci a s popsanou situací není spokojen. Podle něj je na vině zákon o veřejných zakázkách, který nutí nemocnice zadávat zakázky co nejlevněji, což potom odnášejí zaměstnanci vysoutěžených dodavatelů.
Tento argument ale podle Josefa Středuly neobstojí: “Za stejnou práci stejná odměna. Výše mzdy může být podmínkou výběrového řízení na agenturu, takže výmluva na zákon o veřejných zakázkách je velmi hloupá.”
„Jako objednatel služeb ale pak nemocnice nekontroluje podmínky, které svým zaměstnancům poskytuje vysoutěžená firma,“ upozorňuje ministr Ludvík. Podle něj by si úřad práce měl „více posvítit na agentury zaměstnávající málo kvalifikované pracovníky.“ Je to údajně jediná účinná cesta, jak zaměstnance ochránit od podobných praktik.
Mluvčí nemocnice, ani ministr neuvedli, že budou úřad práce kontaktovat a problém zaměstnanců v motolské prádelně řešit. Nebo zda tak již učinili v minulosti. Spoléhají na to, že budou úředníci sledovat zpravodajské servery a na základě informací z nich konat? Nemohou si úřady předat informace mezi sebou?
7.9.2017
zdroj: Ozdravotnictví.cz