V Česku přibývá rodičů, kteří odmítají jakoukoli diskusi s lékařem o očkování svých dětí. Zároveň se snižuje počet rodičů, kteří se dají argumenty k očkování přesvědčit, informovala předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Podle ní dají lékaři těmto rodičům podepsat informovaný nesouhlas s očkováním, tedy prohlášení, že byli poučeni o rizicích pro neočkované dítě. Důvodem je podle ní zřejmě to, že se rodiče více bojí vedlejších účinků než nemocí samotných. Extrémem jsou pak lékaři, kteří prý vydají potvrzení o očkování, aniž ho provedli. „Odborná společnost rozhodně není zastáncem neočkujících lékařů,“ zdůraznila.
Podle Šebkové hrozí, že když klesne proočkovanost pod určité procento, objeví se znovu nemoci, které už dnešní generace rodičů nezná. „Ročně se díky očkování zabrání 150.000 onemocnění a přes 500 úmrtí,“ připomněla.
Novinkou, kterou se zatím nepodařilo do zákona prosadit, by měl být odškodňovací fond. Jeho vznik doporučila tento týden komise odborníků ustavená ministerstvem zdravotnictví. Vznik fondu pro odškodňování nepříznivých následků očkování také doporučil Ústavní soud a požadují ho i samotní dětští lékaři. Podle nich by stát měl převzít odpovědnost za finanční odškodnění nežádoucích účinků po pravidelném očkování.
Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti profesor Roman Chlíbek ČTK řekl, že Česko není zdaleka jedinou zemí, která má zakotvenou očkovací povinnost zákonem. Čerstvě například ve Francii potvrdila ústavní rada oprávněnost očkování s hrozbou vězení a pokuty více než 820.000 korun. Neočkované dítě nepřijmou do předškolních a školních zařízení.
V Česku platí tato podmínka pouze pro předškolní zařízení či školy v přírodě. Do běžné školy musí být přijato i dítě neočkované. Lékařům, kteří očkovat odmítají, hrozí pokuta. Pokud očkování odmítá rodič, dá mu lékař podepsat prohlášení, že byl poučen o rizicích pro neočkované dítě, tím zodpovědnost přejde na rodiče.
Rodiče, kteří nechtějí dítě očkovat, tvrdí, že vakcíny mohou způsobit autismus. Podle Chlíbka to však žádná ze studií, v nichž celkově bylo sledováno přes milion dětí, nepotvrdila.
7.11.2015zdroj: ČTK