V Česku dnes zemřeli další dva lidé s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Počet obětí nákazy se tak zvýšil na pět. Zároveň se zrychlil nárůst počtu nakažených. Během úterý přibylo 185 nových případů, což je druhé největší zvýšení za jeden den. Nákaza se k dnešnímu ránu potvrdila u 1497 lidí, deset se vyléčilo. Odpoledne se sejde Senát k jednání o pěti zákonech, které kvůli epidemii připravila vláda. Do Česka dál proudí zdravotnické ochranné pomůcky nakoupené v Číně a vracejí se lidé, kteří uvázli v zahraničí. Půlhodinu po poledni si lidé mohli jako poděkování zdravotníkům i hasičům společně zazpívat píseň Není nutno Zdeňka Svěráka.
Dnes ohlášenou čtvrtou obětí nákazy je třiaosmdesátiletý muž z Prahy, který měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem. Zemřel v pražské Nemocnici na Bulovce. Ve Středočeském kraji dnes nemoci podlehl osmaosmdesátiletý muž, který byl s chronickým onemocněním v domácím léčení. Nakazil se v rodině. První pacient v Česku s nemocí COVID-19 zemřel v neděli, dvě úmrtí byla oznámena v úterý.
První tři případy onemocnění COVID-19 se v zemi objevily 1. března. Největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek 19. března, kdy přibylo 205 případů nákazy, v dalších dnech byly přírůstky nižší. „Zvládáme testovat více lidí. Za včerejšek (úterý) dokonce rekordních 2976 osob. Zapojeno je již 62 laboratoří a 46 odběrových míst po republice,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru. Nejvíce nakažených má Praha a Středočeský kraj.
Senátoři posoudí rozšíření ošetřovného, pozastavení elektronické evidence tržeb a posunutí termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Rozhodnout mají o půlročním odpuštění minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které platí osoby samostatně výdělečně činné. Vládní návrhy v úterý ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna.
Se zdravotnickým materiálem, který Česko nakupuje od čínských dodavatelů, dnes po půlnoci podruhé na pardubickém letišti přistál velkokapacitní letoun Ruslan. Přivezl víc než 100 tun materiálu včetně roušek a respirátorů, další let obřího letadla je naplánován na počátek příštího týdne. Do leteckého mostu s ochrannými pomůckami z Číny se zapojují také vojenské speciály a komerční firmy. Vietnamské aerolinky Bamboo Airways dnes přivezou 250.000 respirátorů a také Čechy, kterým návrat z Vietnamu komplikovala omezení zavedená kvůli koronaviru.
Ministerstvo zahraničí nadále organizuje také další evakuační lety. V Praze dnes po půlnoci přistála letadla s 88 Čechy z Filipín a 169 českými občany z Hondurasu a Mexika. Přivezla také desítky lidí z dalších evropských zemí. Dnes jsou naplánovány ještě přílety z Panamy, Kuby, Dominikánské republiky, Kostariky a Kolumbie. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka v zahraničí zůstávají stovky Čechů. Stát chce koncem týdne připravit evakuaci z Austrálie a Nového Zélandu, ve spolupráci s jinými státy EU připravuje návraty občanů z Thajska nebo Indonésie. Z evropských zemí Čechy přivážejí evakuační autobusy.
V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Lidé přitom mohou vycházet jen se zahalenými ústy a nosem. Roušky pro svou potřebu si proto šijí doma a dodávají je i zdravotníkům, někteří se je snaží opatřit na internetu. Kvůli internetovým prodejcům roušek, kteří až po platbě předem oznámí zákazníkům doručení za 40 dní, podali trestní oznámení Piráti. Zájem o nákupy na internetu dokládá dvojnásobný nárůst počtu nových e-shopů v minulém týdnu, vzniklo jich 270, vyplývá z dat společnosti Shoptet.
Vyhlášený nouzový stav, kvůli kterému je výrazně omezený pohyb, jsou zavřené školy, restaurace a většina obchodů, začíná dopadat na řadu oborů. O finanční pomoc státu při záchraně tuzemského knižního trhu dnes otevřeným dopisem požádali nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí. Nově částečně omezil výrobu například producent nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem.
Podle údajů portálu Atlas mobility, za kterým stojí i operátor T-Mobile, do práce v současnosti jezdí o polovinu méně Čechů, než je běžné. V karanténě s e-neschopenkou je přes 21.400 lidí, za úterý jich přibylo 965, uvedla ministryně práce Jana Maláčová.
25.3.2020zdroj: ČTK