Lidí, kteří zneužívají urgentní příjem v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně k běžnému ošetření, přibývá. Podle lékařů jde o zhruba 20 procent příchozích, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Na urgentní příjem chodí lidé také s drobnými problémy, ti, kteří nemají praktického lékaře, či cizinci.
„V posledních letech přibývá například pacientů, kteří z nějakého důvodu nemají praktického lékaře. Pro ty je nejjednodušší přijít na urgent, kde se nemusí nijak registrovat. V současné době se to týká často cizinců, denně řešíme jejich běžné potíže,“ uvedl primář urgentního příjmu KNTB Michal Pisár. „Problémem je i přístup praktických lékařů a ambulantních specialistů mimo nemocnici, pro které je často jednodušší poslat pacienta na urgentní příjem na různá ošetření a došetření jeho stavu nebo přímo k hospitalizaci, aniž by ji jakkoliv předem domluvili či stanovili diagnózu,“ uvedl Pisár.
Nárůst počtu lidí, kteří zneužívají urgentní příjem k běžnému ošetření, zdravotníky frustruje. Častěji také vznikají konflikty. „Musíme preferovat pacienty, kterým opravdu něco je a potřebují naši okamžitou pomoc. Nejsme pak schopni se ihned věnovat pacientům, u kterých došetření jejich problému může proběhnout mimo urgentní příjem,“ uvedl primář. Zdravotníci se setkávají například s pacienty, kteří přišli, protože šli kolem a týden je bolí hlava. Nebo jsou na příjmu s rodinným příslušníkem a chtějí se také nechat vyšetřit. Případně se přijdou po několika dnech braní antibiotik v noci zeptat, zda fungují dobře. „Často řešíme běžné bolesti zad, obyčejnou vyrážku bez jakýchkoliv doprovodných příznaků, klíště, třísku, rýmu, bolest v krku a podobně. Nedávno tady byla paní s tím, že spolkla kousek plomby. Přivezla ji záchranka,“ uvedl Pisár.
Podobné zkušenosti má praktický lékař pro dospělé Jiří Lapčík. Slouží na urgentním příjmu v nemocnicích ve Zlíně i Uherském Hradišti, přestože je již v důchodu. „Nejvíce se setkávám s tím, že pacienty bolí dva týdny záda a přijdou v neděli, že chtějí okamžitě ošetřit. Pak jsou to lidé ohledně receptů na léky. Přijdou o víkendu a chtějí léky, které si mohli nechat napsat přes týden u svého lékaře. A pak také pacienti závislí na benzodiazepinech. Zkouší pohotovosti v různých městech, protože jejich ošetřující lékař jim vyšší dávku nenapíše,“ uvedl Lapčík. „Nedávno přišel ve všední den odpoledne muž v obleku rovnou z práce a oznámil mi, že ho bolí krční páteř a chce infuzi. Tak jsem mu sdělil, že není v supermarketu, ale v nemocnici, a že ho nejdřív vyšetřím a léčbu stanovím na základě vyšetření. A co myslíte, že následovalo? Křičel na mě, že si bude stěžovat,“ uvedl Lapčík.
Lékaři se shodují v tom, že kdyby tolik lidí neřešilo prostřednictvím urgentního příjmu banality, čekací doby by se snížily. „Částečným řešením by podle nich mohlo být i zvýšení poplatku za pohotovost ze stávajících 90 Kč na 500 Kč. Třísku nebo klíště by si pak doma každý vytáhl sám. Nebo si koupil léky proti bolesti v lékárně,“ uvedla mluvčí.
(ČTK)
6.2.2024zdroj: