Středočeští záchranáři často vyjíždějí k opařeným a popáleným dětem, letos už zaznamenali 43 případů. Za celý loňský rok to bylo 108 případů. Většinu výjezdů spojuje nepozornost a podcenění situace. Z pohledu statistiky jsou největším nebezpečím káva a čaj, řekla dnes mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

V letoším roce šlo ve všech případech o kojence či batolata. „U tak malých dětí už je pět procent zasaženého povrchu těla vážné poškození zdraví,“ uvedla mluvčí.

Podle ní je několik základních pravidel prevence těchto úrazů: například zamezení přístupu dítěte ke kamnům, topení a podobně, kontrola teploty před každým koupáním, vaření na vzdálenějších plotýnkách sporáku, umístění kabelu od varné konvice mimo dosah dítěte či zajištění ubrusu proti stažení. Lidé by také neměli najednou nosit dítě a horký nápoj. „Samozřejmě jsou situace, kterým nedokážete ani při maximální opatrnosti zabránit, ale velkému počtu úrazů se zabránit dá,“ doplnila Effenbergerová.

Při první pomoci při opaření je třeba svléknout oblečení nasáté vroucí tekutinou a poté místo chladit studenou, ale ne ledovou vodou. Ve vážných případech je nutné navštívit lékaře nebo zavolat záchrannou službu na lince 155.

26.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv