Asi sedm procent pacientů, kteří loni pobývali v nemocnici, se tam nakazilo některou z takzvaných nemocničních infekcí. Ukázala to studie z 39 českých nemocnic, která analyzovala data více než 12.000 pacientů. Na studii dnes v tiskové zprávě upozornil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Výsledky podle něj odpovídají celoevropským datům, podíl hospitalizovaných léčených antibiotiky je nižší než evropský průměr.

„Studie mapovala výskyt infekcí spojených se zdravotní péčí, označovaných také jako nemocniční či nozokomiální infekce,“ vysvětlila vedoucí Národního referenčního centra pro infekce spojené se zdravotní péčí SZÚ Lucie Bareková.

Tyto nákazy mohou souviset s oslabením organismu nemocí či úrazem, se kterým byl pacient hospitalizován, nebo některými zákroky, jako jsou operace nebo cévkování moči. Nejčastěji lékaři u pacientů ze studie zjistili močové infekce, infekce dýchacích cest nebo infekce v místě chirurgického výkonu. Dalšími méně četnými byly infekce krevního řečiště, trávicího traktu nebo kůže.

Prostřednictvím správně nastavených postupů v nemocnicích lze podle odborníků nejméně 20 procentům nákaz zabránit. Výrazně je může snížit správná hygiena rukou nebo dostupnost dávkovačů dezinfekce, pomoci mohou podle SZÚ i jednolůžkové pokoje nebo specializovaný personál, který se problematice věnuje.

Studie také ukázala, že 31 procent pacientů v nemocnicích bralo loni při léčbě antibiotika. „Zásadní obavy vzbuzuje skutečnost, že jeden ze tří mikroorganismů vyvolávajících infekci spojenou se zdravotní péčí je rezistentní vůči důležitým antibiotikům, to znamená, že léčba na danou infekci nezabírá,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Odborníci odhadují, že v roce 2050 bude na nemoci spojené s těmito multiresistentními bakteriemi na světě umírat víc lidí než na rakovinu. Některé nemocnice se proto na racionální předepisování antibiotik zvlášť zaměřují. Například Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) zavedla antibiotický multidisciplinární tým. „Úkolem je optimalizovat podávání antimikrobiální léčby, sledovat rezistenci, délku léčby a podobně,“ uvedla k tomu v materiálu, který poskytla nemocnice, primářka Kliniky infekčních nemocí FNB Hana Roháčová.

Podle koordinátorky týmu infektoložky Kristýny Herrmannové je úkolem týmu vytvořit doporučené postupy pro podávání antibiotik v nemocnici, konzultovat podávání antibiotik u konkrétního pacienta, posuzovat to na úrovni celé nemocnice a vzdělávat lékaře i sestry. „Vznikne určitá konzistence v péči, ale hlavně budou pravidla nastavena tak, abychom zbytečně nepoužívali širokospektrá antibiotika, pokud to není nutné,“ doplnila.

(ČTK) 

19.6.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv