Riziko šíření eboly je v evropských zemích jen malé, ubezpečoval dnes novináře po jednání zástupců členských zemí a evropských institucí Tonio Borg, eurokomisař odpovědný za zdraví. I tak unijní země budou podle něj usilovat o včasné odhalování možných nositelů nákazy, a to efektivnějším využíváním informací z nejrůznějších zdrojů.
„Samozřejmě, že jednotlivé případy se objeví. Ale možnost šíření nákazy v EU zůstává nízká,“ prohlásil Borg. Podobného názoru jsou podle něj také experti ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
Případné zavedení různých typů prověřování pasažérů na „vstupních bodech“ do země, tedy převážně na letištích, je a zůstane suverénním rozhodnutím členských zemí, zdůraznil dnes eurokomisař. Zavedení kontrol už oznámily některé unijní státy včetně Francie a Velké Británie, od příštího týdne se přidá také Česká republika.
„Ale rozhodli jsme se národní opatření na vstupních bodech koordinovat,“ upozornil eurokomisař. Komise připraví nejen společné postupy a dotazníky pro cestující, ale především postupy, jak se získanými informacemi nakládat.
Mnoho potřebných údajů je už nyní k dispozici v systémech žádostí o víza, připomněl Borg. Občané tří nyní ebolou nejpostiženějších afrických zemí Sierry Leone, Guineje a Libérie potřebují ke vstupu do unie víza. Třetí oblastí dostupných údajů jsou už nyní data dopravců, tedy leteckých společností. Dobře prý fungují především kontroly při odletu.
Eurokomisař je přesvědčen, že unijní země by měly být schopné při koordinovaném využití těchto dat – například v jednotném systému – předvídat možný příjezd nositele infekční choroby. Podle italské ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinové by podobná propojená databáze měla vzniknout co nejdříve.
Začít má podle Borga také informační kampaň zaměřená nejen na pasažéry samotné, ale též na pracovníky leteckých společností a letišť v EU i zdravotníky „z první linie“.
„Musíme zlepšit informace, které mají k dispozici lidé cestující z dotčených oblastí, aby věděli, co dělat a kam jít, pokud se u nich projeví symptomy,“ vysvětlil eurokomisař.
Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí, míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy. V EU byly zatím jednotky případů, 6. října byl ve Španělsku poprvé zaznamenán přenos nákazy přímo v Evropě.
16.10.2014zdroj: ČTK