Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců přiznávají, že do práce chodí i během nemoci. Na 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, 28 procent za sebe nemá záskok a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi. Na portálu Prace.cz tak v rámci průzkumu odpovědělo 3353 lidí. Z nich jen 11 procent zůstává doma na nemocenské a dalších osm procent si bere dovolenou.
„Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velice nepříjemná,“ uvedla Hana Kostovičová z Prace.cz.
Právě proto v některých firmách nabízejí takzvané sickdays, většinou tři dny, které je možné proležet doma bez ztráty nároku na celý plat. Spolu s víkendem obvykle na vyléčení virózy stačí, nemocný ale nenakazí celý kolektiv. Zároveň je v některých podnicích možné domluvit přeskládání směn, i v tom případě je nárok na standardní mzdu. Není však možné nutit zaměstnance k práci během nemoci.
Každý zaměstnanec má právo na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti delší než tři dny. První tři týdny přitom dávku vyplácí zaměstnavatel (může to být až 60 procent platu), počínaje 22. dnem pak povinnost platby přebírá Česká správa sociálního zabezpečení.
2.12.2014zdroj: ČTK