Půl milionu Češek a Čechů trpí vážným onemocněním sítnice zvaným věkem podmíněná makulární degenerace. Přestože je nejčastější příčinou úplné slepoty či náhlého prudkého zhoršení zraku u lidí nad 50 let věku, povědomí o ní je velmi nízké. Včas odhalovat tuto nemoc má pomoci projekt Zaostřeno na váš zrak. Ten pomocí webu, edukativní publikace i bezplatné odborné poradny upozorní na rizika.

Testování zraku/ilustrační foto

Věkem podmíněná makulární degenerace se rozvíjí pozvolna. Ostré hrany budov či dopravních značek začne vidět člověk jemně zvlněné, vidění se postupně mírně rozostřuje. Časem vidí člověk ve středu zorného pole černou plochu, až zrak zcela ztratí. Odhalit tuto nemoc včas ale je problém.

Příčinou podle očního lékaře Pavla Němce z Ústřední vojenské nemocnice je fakt, že s drobnějšími poruchami vidění se mozek dlouho vyrovnává sám. „Obraz si dokresluje a stabilizuje. Zakrývá tak jediné počáteční příznaky, kterými se zrak snaží říct, že je něco špatně,“ řekl dnes novinářům Němec.

Na webu www.vyzivaprooci.cz se zájemci dozvědí vše o této nemoci, možnostech samovyšetření či látkách, které jsou zraku prospěšné. Obrátit se mohou na on-line poradnu ohledně zdravotního stavu očí. Na tzv. Amslerově mřížce, která je na webu, si mohou orientačně vyšetřit zrak.

Hlavními faktory pro rozvoj věkem podmíněné makulární degenerace jsou vedle věku nad 50 let také neléčený vysoký tlak, nedostatek pohybu a vystavování zraku slunečnímu záření. Častěji postihuje ženy. Riziko je vyšší u těch, kdo mají tuto nemoc v rodině. Dospělí ve středním věku mají dvouprocentní riziko, lidé starší 75 let téměř třicetiprocentní.

Nemoc postihuje střední část sítnice, tzv. žlutou skvrnu, a způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění. Má dvě formy – suchou a vlhkou. Vlhká forma tvoří deset procent případů a vyvíjí se velmi rychle. Nemoc začíná nejprve na jednom oku, druhé zdravé oko dlouho poškození kompenzuje.

Vlhká forma vzniká z nadměrného vlivu růstového faktoru, způsobuje přemnožení křehkých nových cév pod sítnicí. Ty mohou krvácet, nebo z nich uniká tekutina, která poškodí sítnici a zhorší centrální vidění.

Riziko poškození zraku lze snížit dodržováním zdravého životního stylu a vyváženou stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Pro zdravý zrak jsou důležité vitamíny C a E, selen, zinek a karotenoidy. Ke vzniku nemoci přispívá genetika, proto by si lidé z rodin, kde se nemoc vyskytuje, měli z analýzy DNA zjistit, zda jsou v budoucnu také ohroženi.

17.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv