Statisíce lidí se ocitly ze dne na den doma, bez možnosti pokračovat ve svých obvyklých pohybových aktivitách. Mnozí z nich se snaží v pohybu pokračovat alespoň omezeně a cvičí doma podle volně dostupných videí, která v posledních dnech zaplavila internet. Lékaři různých odborností ale varují: cvičte s ohledem na své limity, není vhodná doba zjišťovat, kde jsou vaše hranice, a riskovat úraz ve chvíli, kdy se zdravotníci snaží zvládnout pandemii.
MUDr.Veronika Pudilová z Kliniky rehabilitačního lékařství 1.LF a VFN zdůrazňuje, že často vídá videa s přívlastky typu „pro každého“ a „na každý den“, která jsou pro netrénovaného člověka nevhodná. Každý, kdo se chce takto začít cvičit, by měl vzít v úvahu svůj předchozí stupeň aktivity a omezení vyplývající z dlouhodobých interních onemocnění nebo z onemocnění pohybového aparátu. Lékaři jedincům s nižší kondicí a bez větší zkušenosti se cvičením pod dohledem profesionála doporučují volit sestavy využívající jednoduché pozice v základní variantě cviku a bez závaží. Lidé by měli dovolit tělu jen takový rozsah pohybu, který nevyvolává bolest, nelámat tělo do poloh, na které není zvyklé a nezadržovat dech. Účinek cviku spočívá v jeho kvalitním provedení, nikoliv v dosažení maximální pozice.
Lékaři se obávají, že hrozí všeobecný pokles pohybové aktivity. Doc. Tuka, lékař z Centra zátěžové kardiologie II.interní kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN v Praze, vysvětluje, že pohyb je něco, co naše tělo potřebuje pro správnou funkci všech jeho částí – od srdečního a cévního přes hormonální až po vlastní pohybový aparát. Dle něj nejde jen o nadbytečná kila a jejich redukci nebo „osvalení“, ale nedostatek pohybu zhoršuje i obranyschopnost organismu. Prof. Vráblík, předseda České asociace preventivní kardiologie také říká, že pohyb pomáhá odplavit úzkost a tím zvládat lépe stresové situace. Proto Česká společnost tělovýchovného lékařství a Česká asociace preventivní kardiologie pohyb rozhodně doporučují, ale každý by měl vycházet ze svého současného zdravotního stavu, celkové kondice a brát v potaz dlouhodobá onemocnění, kterými trpí. Při známkách počínající virózy by se cvičit rozhodně nemělo a po odeznění virózy by měl být návrat k pohybové aktivitě pozvolný.
10.4.2020zdroj: Česká asociace preventivní kardiologie, Ozdravotnictví.cz