Počty praktických lékařů pro děti i pro dospělé začaly loni klesat, odcházejí do důchodu a není za ně náhrada. Problémy jsou zejména v malých městech. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která na konferenci České lékařské komory prezentoval jeho ředitel Ladislav Dušek. Průměrný věk praktických lékařů je mezi lékařskými specializacemi jeden z nejvyšších.
Pediatr/ilustrační foto

„Problémem je demografie, nedá se to vyřešit skokově. Klesající kapacita primární péče může zvyšovat zátěž nemocnic,“ řekl na konferenci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Současná vláda v demisi má posílení role primární péče v programovém prohlášení. Slíbila už peníze na navýšení počtu studentů lékařských fakult, které se ale podle náměstka projeví nejdříve za devět let.

„Lékaři zavírají své ordinace nejen z důvodu svého věku, ale také kvůli rostoucí byrokracii,“ dodala za Svaz měst a obcí starostka středočeského Smečna Pavla Štrobachová. Radnice malých měst podle ní marně hledají lékaře, přestože jim nabízejí zdarma i ordinaci nebo byt.

Průměrný věk praktických lékařů pro děti a dorost je v současné době asi 56 let. Loni jich otevřelo nové ordinace 281, naopak uzavřelo je 375 lékařů, což znamená úbytek o 3,5 procenta. Každý praktický lékař pečuje odhadem o 2000 pacientů. Nejvíce ordinací ubylo v obcích do 2000 obyvatel, kde jich zaniklo 48, a z krajů pak v Jihomoravském kraji (35). Praktický lékař pro dospělé má průměrný věk 54 let. Jejich ordinací loni ubylo 88, což je asi 1,5 procenta. Nejhorší je situace stejně jako u dětských lékařů v malých obcích a na jihu Moravy.

24.5.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv