O pět výzkumných týmů se rozšířilo Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Doposud ho tvořilo 25 týmů, které se zabývaly výzkumem srdce a mozku. Nové vědecké skupiny se zaměří na srdce a buňky, oznámila v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá.
Rozšíření o pět týmů bude stát zhruba 10 milionů ročně, řekla mluvčí centra Lenka Rudišová. Asi 60 procent pokryjí peníze z ministerstva školství, zbytek musí uhradit centrum z jiných grantů nebo příjmů z průmyslu. Provoz 25 týmů stál ročně necelých 300 milionů korun, přičemž většinu pokryly opět peníze z ministerstva a zbytek zajistilo centrum.
Výzkumu srdce se budou věnovat tři týmy. První bude zkoumat časnou diagnostiku srdečních onemocnění pomocí nejnovějších zobrazovacích technik. Druhý tým se zaměří na výzkum nových možností zobrazovacích metod v kardiologii v souvislosti se srdečním selháním a sníženým průtokem krve srdcem. Třetí tým se bude věnovat vzniku a vývoji kritických onemocnění, která pacienty ohrožují na životě.
„Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění představují v Evropě nejčastější příčinu úmrtí, je nezbytné, aby se výzkum ubíral právě tímto směrem,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík. Podle Světové zdravotnické organizace zemře na srdeční onemocnění každoročně zhruba 17 milionů lidí, v Česku je to 51.000 lidí ročně.
Zbylé dva výzkumné týmy budou zkoumat málo známé receptory a lidské kmenové buňky. Vědci budou hledat možnosti, jak s jejich pomocí modelovat nemoci srdce na buněčné úrovni. „Tím lze odhalit mechanismy vedoucí k srdečnímu selhání,“ vysvětlil šéf centra klinického výzkumu Gorazd B. Stokin.
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny bylo založeno v roce 2011. Projekt je financovaný zejména z grantů a zaměřuje se na výzkum onemocnění srdce a mozku s cílem nalézat nové technologie a léčebné postupy. Podílí se na něm přes 300 výzkumných pracovníků a lékařů z Česka, USA, Kanady, Argentiny a téměř 20 zemí Evropské unie.
28.2.2018zdroj: ČTK