Pacienti se selháním ledvin mohou podstoupit dialýzu i na dovolené. Nejvíce případů v loňském roce připadlo na Česko, ze zahraničí pak na Slovensko nebo Chorvatsko. Dostupná jsou i dialyzační střediska například v Jižní Koreji, Tunisu nebo Kanadě, zjistila ČTK od firem, které poskytují službu Prázdninová dialýza. V Evropě je tato služba ve státních nemocnicích hrazená z českého zdravotního pojištění, pacient se ale musí s konkrétním zařízením domluvit předem. Dialýza se používá při selhání ledvin, v Česku ji potřebuje více než 10.000 lidí.

Ledviny/ilustrační foto

Pacient zpravidla dochází třikrát až čtyřikrát týdně na odborné pracoviště, kde ho přibližně na tři hodiny připojí na přístroj, který mu krev čistí. V zahraničí loni využilo dialýzu více než dvě stovky Čechů. Další možností je takzvaná domácí dialýza, kdy má pacient přístroj přímo doma. S některými může i cestovat.

Firma B. Braun Avitum, která provozuje 21 dialyzačních středisek v Česku a 15 na Slovensku, loni zprostředkovala dialýzu mimo domovské zdravotnické zařízení pro 230 lidí, v Česku ji využilo asi 90 cizinců. Asi stovka lidí využila dialýzu v některém z českých zařízení, kolem 60 na Slovensku, 20 v Chorvatsku a 15 na Ukrajině.

Firma Fresenius Medical Care, která má v Česku 25 dialyzačních středisek a celosvětově jich má přes 8000, loni službu dialýzy v zahraničí zprostředkovala více než stovce lidí. Zahraniční pacienti v Česku nejčastěji využívají středisko v Karlových Varech.

V zemích EU, kde zdravotnická zařízení akceptují Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vydávají i české zdravotní pojišťovny, je službě hrazená z českého zdravotního pojištění. Mimo Evropu nebo v soukromých zařízeních si pacient dialýzu zaplatí a proplacení pojišťovnou řeší po návratu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle Lucie Krausové z tiskového oddělení této pojišťovny takto refundovala čtyři případy, dvakrát v Turecku, jednou v Tunisu a v Německu. Cena byla od zhruba 20.000 do 36.000 korun.

Pacient by si měl nejdříve dohodnout dialýzu a pak až závazně rezervovat ubytování. „Měsíc před odjezdem pacient doloží aktuální lékařskou zprávu a sérologii. Dodat musí také kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění a kopii cestovního dokladu. Originál lékařské zprávy a sérologického vyšetření, cestovní doklad a léky potřebné k dialýze si pak sebou bere do vybraného střediska v místě dovolené,“ popsal ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.

První dialýza neboli umělá ledvina byla v České republice použita v roce 1955 pro pacientku s akutním selháním ledvin. Ročně se náklady na léčbu pacientů s onemocněním ledvin pohybují v řádech miliard korun. Loni lékaři transplantovali asi 460 ledvin, dalších asi 550 pacientů Koordinační středisko transplantací eviduje na čekací listině.

Počet pacientů se selháním ledvin bude podle odborníků narůstat. Lidé se totiž dožívají vyššího věku a přibývá pacientů s cukrovkou, k jejímž komplikacím patří i selhání ledvin. Odborníci proto žádají, aby byly pravidelné screeningy ledvin zařazené u vybraných skupin pacientů mezi pravidelné prohlídky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

14.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv