Obézním pacientům s cukrovkou druhého typu by mohl pomoci laserový zásah v tenkém střevě. Endoskopický zákrok bez nutnosti operace bude testovat pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), první pacienti by ho mohli podstoupit za několik týdnů. V pilotním projektu to bude asi 100 až 150 lidí, řekl na tiskové konferenci k nové metodě léčby ředitel IKEM Aleš Herman. Typem cukrovky, která souvisí s nezdravým životním stylem, trpí v Česku asi 780.000 lidí.
Metoda počítá s tím, že laser zavedený přes jícen a žaludek zlikviduje část nervových buněk ve dvanáctníku. „Tento začátek tenkého střeva funguje jako takový druhý jazyk. Buňky v něm mají analyzovat obsah, který tam ze žaludku přijde, a podle jejich signálů se metabolismus nastaví,“ vysvětlil vedoucí lékař projektu, gastroenterolog IKEM Marek Beneš.
Dvanáctník pak nereaguje a tělo si myslí, že člověk potravu nepřijímá. „Začne vyplavovat zásoby, zbavovat se cukru, protože si myslí, že člověk trpí,“ doplnil. Postupně to vede ke zhubnutí a zlepšení cukrovky. Pacient ale podle Beneše nevyhladoví, tělo má další mechanismy, které příjem potravy vyhodnocují.
Zákrok byl otestovaný v Izraeli na 27 pacientech, žádné komplikace se nevyskytly. IKEM bude spolu s dalšími dvěma izraelskými pracovišti a jedním ve Španělsku mezi prvními, kde se bude testovat. Pilotní studii platí izraelská firma, která ho vymyslela. Pacienty bude IKEM přijímat tři roky, počítá se 100 až 150. Musí mít nadváhu či obezitu a neléčit se inzulinem, další podmínky IKEM zveřejní na webu.
Přesné počty pacientů s cukrovkou druhého typu v Česku nejsou známé. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2015 jich bylo léčených kolem 786.000. Dalších až 300.000 zatím nemusí o své nemoci vědět. Podle odhadů odborníků bude v roce 2035 trpět diabetem každý desátý Čech. Jenom asi pět procent z nich má vrozenou cukrovku prvního typu.
Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů na zdravotnictví. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, v roce 2015 za léčbu cukrovky vydala 6,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 280 milionů korun více. Česká průmyslová a zdravotní pojišťovna, která je s 1,23 milionu pojištěnců třetí největší na tuzemském trhu, vynaložila na léčbu diabetiků asi 780 milionů, o 63 milionů více než rok před tím.
26.5.2017zdroj: ČTK