Novým ředitelem Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude od října Pavel Březovský. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v tiskové zprávě. Bývalá ředitelka SZÚ Jitka Sosnovcová letos v únoru rezignovala po zveřejnění výsledků kontroly hospodaření ústavu ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). SZÚ je příspěvkovou organizací zřizovanou ministerstvem, věnuje se oblasti ochrany veřejného zdraví.
Březovského doporučila komise v otevřeném výběrovém řízení. „Nový ředitel se především musí vypořádat s nálezy kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu z února letošního roku a přijmout systémová nápravná opatření,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Je podle něj také potřeba, aby se nový ředitel zaměřil na řešení neutěšené situace s financováním ústavu a jeho závislosti na státním rozpočtu. „V neposlední řadě považuji za důležité, aby se zasadil o popularizaci témat veřejného zdraví pro laickou veřejnost,“ dodal ministr.
Březovský dosud působil na ORL klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. V letech 2012 až 2014 byl ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, před tím působil jako ředitel Koordinačního střediska transplantací a na ministerstvu zdravotnictví jako ředitel Odboru zdravotní péče a náměstek ředitele FN Motol.
Vystudoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Je absolventem programu MBA (Master of Business Administration) na Vysoké škole ekonomické v Praze a International Health Programme na Univerzitě v Cambridge. NKÚ odhalila na SZÚ při kontrole hospodaření v letech 2014 až 2016 porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu. Ústav také podle NKÚ nedodržel limit stanovený ministerstvem na mzdy. Bývalá ředitelka si také podle něj výhodně pronajímala služební byt a k soukromým cestám využívala služební vůz.
Sosnovcová k tomu v únoru uvedla, že systémová pochybení byla zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. Ústav podle ní v roce 2008 dostal převedeno 100 nových zaměstnanců, musel propouštět a ministerstvo mu snížilo provozní příspěvek.
SZÚ se věnuje tvorbě podkladů pro národní zdravotní politiku, metodické a referenční činnosti v oblasti ochrany veřejného zdraví, nemocí z povolání, epidemiologii nebo drogovým závislostem. Dále kontrole kvality služeb a zdravotní výchově obyvatelstva. Spadají pod něj i národní referenční laboratoře, například Národní referenční laboratoř pro chřipku, HIV a další nakažlivé nemoci, pravidelně publikuje například výzkum o spotřebě alkoholu a tabáku.
26.9.2018zdroj: ČTK