Pacientům s poruchou vyprazdňování močového měchýře může pomoci stimulátor nervů voperovaný do těla. Ročně by ho mohlo získat asi 40 lidí, jedná se i o úhradě nové metody z veřejného zdravotního pojištění. Novinářům to řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Marek Babjuk. Nemocnice léčbu vyzkoušela jako první v Česku. Poruchami močového měchýře trpí asi 17 procent populace.

Operční sál/ilustrační foto„Pokud komunikace měchýře s nervovým systémem neprobíhá správně, projeví se to buď sníženou aktivitou měchýře s obtížným vyprazdňováním, nebo naopak zvýšenou aktivitou, kdy pacient močí často, překotně a dochází k nekontrolovatelným únikům moči,“ popsal Babjuk.

Nová metoda by mohla pomoci oběma skupinám pacientů, používat by se měla ale zejména u snížené aktivity močového měchýře. Pokud se měchýř, o objemu 300 až 500 mililitrů naplní, pocítí zdravý člověk nucení k močení. Nemocný ale tento pocit nemá a moč mu začne samovolně unikat.

V Česku je takových případů zaznamenáno několik desítek ročně. Lékaři těmto pacientům dosud nemohli nabídnout žádnou jinou léčbu a oni si museli měchýř pravidelně vyprazdňovat pomocí cévky.

Při první operaci se zavede do nervu vedoucího křížovou kostí elektroda, kterou se nejprve vyzkouší, jestli je ovlivněný správný nerv. Poté se do oblasti hýždí natrvalo implantuje neurostimulátor, který vysílá pravidelné impulsy a obnoví tak normální funkci měchýře. Operace netrvá dále než hodinu. Zařízení o velikosti přibližně krabičky od sirek vydrží asi čtyři až sedm let, poté se vybije baterie a je třeba voperovat nové.

Metoda se nehodí pro pacienty s neurologickými obtížemi, například s roztroušenou sklerózou, nebo pro ženy s poruchou pánevního dna, například po porodu. Pojišťovny ji zatím nehradí, podle Babjuka se ale o úhradě jedná. Cena první operace, která ověří funkčnost, je asi 60.000 korun, definitivní stimulátor stojí 300.000 korun. U první pacientky náklady uhradila firma, která je vyrábí.

Únik moči trápí v Česku asi milion lidí. Někdy inkontinence postihne každou třetí ženu, týká se i u mužů. Zdravotní pojišťovny dávají ročně na pomůcky, jako jsou pleny či podložky, až dvě miliardy korun. Častější je zvýšená aktivita měchýře, na kterou existují léky.

29.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv