Řídnutím kostí trpí v Česku více než milion lidí, avšak léčí se jen necelých 70.000 žen a můžu. Zlomeniny způsobené osteoporózou jsou přitom velmi nebezpečné a mohou mít za následek vážné zdravotní komplikace včetně smrti pacienta, řekl Pavel Horák z interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Osteoporóza/ilustrační foto

„Předpokládá se, že v České republice žije až 750.000 žen a až 300.000 mužů s osteoporózou. Diagnostikovaných je však jen asi 20 procent žen a necelých deset procent mužů. V současné době se s nemocí ale léčí pouhých 60.000 žen a okolo 8000 mužů,“ uvedl Horák.

Neléčená osteoporóza podle Horáka vede k mnoha komplikacím. Nejzávažnější z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, po níž až 20 procent pacientů v následujícím roce zemře na další komplikace

„V ČR je ročně hospitalizováno s touto zlomeninou zhruba 19.000 pacientů. Ti, kteří přežijí jeden rok po zlomenině krčku kosti stehenní, jsou až ve dvou třetinách případů odkázáni na pomůcky a pomoc okolí a až polovina z nich zůstane nepohyblivá a je odkázána na ústavní péči,“ řekl Horák.

Ze statistik vyplývá, že zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě 30 až 50 procent žen a 15 až 30 procent mužů. Ženám podle Horáka hrozí více než dvojnásobné riziko ve srovnání s muži. Osteoporóza jim je nejčastěji diagnostikována po přechodu, kdy ztrácejí ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

„Aktuálně sledujeme na našem pracovišti přes 3800 nemocných s metabolickými kostními chorobami. Ročně provedeme denzitometrii u zhruba 2800 nemocných,“ uvedl Horák, podle nějž byl lidé měli dbát na prevenci. Důležitý je pravidelný pohyb a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. K prevenci osteoporózy se doporučuje příjem 1000 miligramů vápníku denně. Ženám po menopauze Světová zdravotnická organizace stanovila doporučený denní příjem vápníku na 1300 miligramů.

Riziko zlomenin způsobených osteoporózou roste s věkem, vznikají i při malém zatížení, například při pádu. Když se nemoc včas zjistí, lze zhoršování kvality kostí předejít. Pokud vyšetření potvrdí zrychlený úbytek kostní hmoty, jsou účinné léky, které řídnutí kostí zastaví, případně i přispějí k vytváření nové kostní hmoty.

13.11.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv