Navzdory epidemii koronaviru výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny na tzv. centrovou léčbu v prvním čtvrtletí letošního roku rostly. Nárůst o sedm procent je ale podle místopředsedy Správní rady VZP, poslance Bohuslava Svobody, nižší, než se očekávalo. Novinářům to řekl po dnešním jednání správní rady VZP. Výdaje na drahá moderní léčiva, která mohou předepisovat jen vybrané nemocnice, rostou každoročně. Loni za ně všechny zdravotní pojišťovny zaplatily přes 19 miliard korun. V roce 2018 za ně zdravotní pojišťovny zaplatily 17 miliard korun.
„Nárůst nákladů je o něco menší než jsme očekávali, poklesl výkon nemocnic,“ řekl Svoboda. Pojišťovna vydala podle něj o 194 milionů korun víc. Asi o 13 procent, tedy zhruba o 4000, naopak vzrostl počet pacientů, kteří tuto drahou léčbu dostali. „Pokles průměrných nákladů na jednoho byl o více než šest procent,“ dodal.
Moderní léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. Používají se například pro léčbu autoimunitních chorob, jako jsou lupénka, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza, nebo rakoviny.
Léčba jednoho pacienta stojí i miliony korun ročně. Nejvíc rostly v prvním čtvrtletí podle VZP náklady v léčbě očí, chronické žloutenky typu C, nádorů plic, cystické fibrózy a na léky na snižování tuku v krvi.
Během sedmi let mezi roky 2010 a 2017 se náklady zvýšily 2,5násobně. Ze všech výdajů na zdravotní péči tvoří zhruba pětinu. Spotřebovaly tak dvě třetiny všech nákladů na léky ve zdravotnických zařízeních.
Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka rostla ze segmentů zdravotní péče ještě zdravotnické záchranné službě v oblasti převozu infekčních pacientů. U ostatních oblastí, zejména v nemocnicích a ambulancích, pojišťovny očekávají pokles produkce. Méně peněz jim ale nevyplatí, naplánované zálohy zůstávají až do vyúčtování v polovině příštího roku.
Správní rada také potvrdila odhady z minulého měsíce, že VZP letos na konci roku bude zřejmě ve ztrátě 23 miliard korun. Započítává už navýšení platby za státní pojištěnce o 13 miliard a očekávaný pokles výběru pojistného o více než 18 miliard korun kvůli zhoršení ekonomiky. Navíc mají na šest měsíců odpuštěné platby zdravotního pojištění podnikatelé, což bude pojišťovnu stát asi sedm miliard.
Systém veřejného zdravotního pojištění letos počítal s výdaji okolo 350 miliard korun. Podle odhadů budou o 40 až 60 miliard nižší. Klienty VZP je zhruba 60 procent obyvatel, v letošním roce pojišťovna na péči plánovala vydat 208 miliard korun. Příjmy měla mít 210 miliard.
25.5.2020zdroj: ČTK