Ministerstvo zdravotnictví začalo hledat nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), informace o vypsaném výběrovém řízení zveřejnilo na webu. Na služební místo by měl nový ředitel či ředitelka nastoupit v březnu příštího roku. V polovině prosince z osobních důvodů rezignoval dosavadní ředitel Zdeněk Blahuta. SÚKL má na starosti posuzování nových léků, schvalování jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění nebo kritizovaný systém elektronických receptů.

Léky/ilustrační foto

Ministerstvo od uchazeče žádá vysokoškolské vzdělání v magisterském oboru farmacie, znalost angličtiny, němčiny nebo francouzštiny, čisté lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku na stupeň Vyhrazené. V prvním kole se může výběrového řízení zúčastnit jen státní úředník s nejméně čtyřletou praxí v posledních osmi letech.

Zájemci se mohou hlásit do 12. ledna. Předložit musí životopis a dvou až třístránkový motivační dopis.

Řízením SÚKL byla po Blahutově odchodu pověřena náměstkyně ředitele Irena Storová.

Lékový ústav má na starosti například povolování nových léků nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích. Na starosti má také přípravu systému elektronických receptů, které mají začít lékaři povinně vydávat od začátku příštího roku. Systém ale kritizovala lékařská veřejnost, lékárníci i pacienti, je podle nich nevyzkoušený a nepřináší žádné výhody.

Blahuta v dopise adresovaném poslanci ANO a nyní už premiérovi Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak. Hlavním důvodem odporu jsou podle něj vazby mezi lékaři a lékárníky nebo lékaři a farmaceutickými firmami a účelovost předepisování léků.

Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok, nyní je to asi 70 milionů papírových receptů. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.

28.12.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv