V Praze se koná už potřinácté

Lidé s roztroušenou sklerózou (RS) si letos opět zasportují se svými blízkými, a získají tak dávku motivace pro boj s nemocí v rámci akce Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se koná už třináctým rokem po celé republice. V Praze odstartuje v pátek 22. března. Účastníci si vyzkouší kruhový trénink, tanec na židlích nebo box. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty s RS.

Lidé s RS i jejich blízcí vyrazí na maraton MaRS, který startuje 22. března ve 14 hodin ve FitnessAction na Praze 4. Další sportovní aktivity se budou konat i v Divoké Šárce nebo v Radotíně. Cílem je společně si zacvičit a užít si to. Proto se akce účastní i rodiny nebo přátelé lidí s roztroušenou sklerózou. Vzájemně se motivují k pohybu, který je nejenom pro pacienty velmi prospěšný,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci pořádá. Její slova potvrzuje i motto sportovního maratonu: „Vítězem MaRSu je každý, kdo vezme život do vlastních rukou.“ Pro úspěšnou léčbu RS je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ říká Bémová.
Letos navíc MaRSu předchází projekt Pentatlon – pětiboj trvající po dobu pěti týdnů, přičemž každý týden čeká na zájemce výzva v podobně rozličných druhů pohybu. I samotný MaRS pak nabízí pestrou škálu cvičení a lekce povedou kromě fyzioterapeutů a cvičitelů i studenti z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. 
„Nabídka sportovních aktivit v rámci maratonu je široká, aby si každý pacient našel to, co mu vyhovuje,“ říká neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., která bude v sobotu předcvičovat kundalini jógu. „Tento druh jógy je harmonizující pro tělo i ducha, což pomůže pacientům vyrovnat se s nemocí nejenom po fyzické, ale i po mentální stránce. I to je totiž cílem MaRSu – pomoci pacientům psychicky,“ dodává prof. Havrdová.
Cvičebního maratonu pod vedením zkušených fyzioterapeutů a cvičitelů se může zúčastnit každý, kdo chce podpořit pacienty s RS. Více o programu akce se zájemci dozví na www.maratonmars.cz„Letošní MaRS věnujeme našemu kolegovi Davidu Juřinovi, který nás na konci února opustil. Od prvního ročníku MaRSu byl jeho nedílnou součástí. Jsme mu vděčni za energii, kterou MaRSu věnoval, a za pozitivitu, kterou šířil,“uzavírá Kateřina Bémová. 

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období akutních zhoršení (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz nebo aktivnizivot.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

19.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv