Lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno letos provedli rekordní počet transplantací za dobu existence centra, zatím jich bylo 168. Dosud byl roční počet transplantací mezi 120 až 140, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel centra Petr Němec. Podle něj je to díky vyššímu počtu dárců a současně velkému zájmu čekatelů.
„Důvodem vyššího počtu transplantací je vyšší počet dárců, protože na všechny typy transplantací stále čeká více čekatelů, než je dostupných orgánů. Počty transplantací jsou tak důsledkem počtu orgánů, které mohou být odebrány,“ uvedl Němec. V Jihomoravském kraji byly počty dárců dlouhá léta pod republikovým průměrem, loni jich bylo 23, letos 44. Němec uvedl, že hlavní zásluhu na zvýšení počtu dárců mají především anesteziologické-resuscitační kliniky a oddělení v celém regionu, se kterými centrum intenzivně spolupracuje.
Z celkového počtu jde letos o 78 transplantovaných ledvin, 33 srdcí a 57 jater.
V Česku bylo loni voperováno celkem 843 orgánů, víc (o tři) to bylo jen v roce 2014. Nejčastěji lékaři transplantovali ledviny, játra a srdce. Více než 60 procent všech operací provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), brněnské centrum je v republice druhé největší.
Centrum od roku 1992 provedlo 608 transplantací srdce, od roku 1983 to bylo 741 transplantací jater a od roku 1972 ještě 1393 transplantací ledvin. Průměrně centrum provede za rok 25 až 30 transplantací srdce, 30 až 35 transplantací jater a 45 až 50 transplantací ledvin.
Odběry orgánů se provádí v transplantačních centrech, kterých je v České republice sedm. V každém je čtyřiaadvacetihodinová pohotovost transplantačních koordinátorek, které celý proces odběrů organizačně zajišťují. Prioritou je co nejvíce zkrátit dobu přenosu orgánu k příjemci. U srdce musí být obnoven krevní oběh maximálně do čtyř hodin, u jater do 12 hodin, u ledvin do 24 hodin.
V České republice zákon předpokládá u mrtvého souhlas s darováním. Nesouhlas mohou v Česku vyjádřit i pozůstalí, loni to bylo deset rodin. Lidé se mohou nechat zapsat do speciálního registru, kde je jejich nesouhlas evidován.
3.12.2018zdroj: ČTK