V úspěšné léčbě lupénky, kterou v ČR trpí 200.000 až 300.000 lidí, mnohdy brání nesprávná či opožděná diagnóza, nízká informovanost i nedostatečně aktivní přístup pacientů. Novinářům to dnes s odkazem na Globální zprávu o psoriáze Světové zdravotnické organizace (WHO) řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger.
„Řada lidí trpí lupénkou zbytečně,“ uvedl s odkazem na zprávu, kterou WHO vydala v roce 2016. Mimo jiné vyzdvihuje fakt, že jedním z globálních problémů bránící v kvalitní a úspěšné léčbě je nedostatečný počet zdravotnických odborníků a z něj vyplývající nízká informovanost o možnostech nejen mezi pacienty, ale i mezi zdravotníky. Zásadní roli roli hraje také častá sociální stigmatizace a její důsledky.
„Zvýšení informovanosti o tomto onemocnění mezi odbornou i laickou veřejností je nezbytné. Nemocní s lupénkou by měli být při řešení své nemoci aktivní, ptát se svého lékaře na všechny dostupné možnosti léčby, případně se objednat do některého z center specializované léčby,“ řekl primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Spyridon Gkalpakiotis. Center je v ČR 18.
Lékaři mají k dispozici tři hlavní metody léčení – lokální léčbu ložisek, fototerapii a celkovou systémovou léčbu obsahující mimo jiné léčbu biologickou. V praxi se často používá kombinace všech tří forem.
Za loňský rok Všeobecná zdravotní pojišťovna evidovala mezi svými pojištěnci zhruba 50 tisíc pacientů léčící se s lupénkou. Celkové náklady na jejich léčbu přesáhly 534 milionů korun. Třetí největší instituce, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), evidovala 9656 pacientů s celkovými náklady téměř 93 milionů korun. „Z toho 61,653 milionu korun směřovalo na biologickou léčbu, se kterou se léčilo 260 pacientů s nejtěžší formou onemocnění,“ sdělila mluvčí ČZPZ Elenka Mazurová.
Lupénka neboli psoriáza je chronické, nepřenosné zánětlivé onemocnění kůže. Na celém světě jím trpí 100 milionů lidí. Projevuje se ostře ohraničenými, začervenalými skvrnami s odlupujícími se šupinami. Konkrétní příčiny vzniku nejsou dosud známy, existují ovšem důkazy o vrozených předpokladech a souvislosti s poruchou imunitního systému. Onemocnění může spustit například vystavení stresu, dlouhodobá fyzická námaha, zranění, infekce, ale i banální spálenina ze slunce. S lupénkou souvisí řada dalších závažných nemocích, jako jsou psoriatická artritida, kardiovaskulární choroby, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, cukrovka či deprese.
Pro posílení informovanosti o lupénce a možnostech léčby pokračuje druhým rokem kampaň s výzvou „Zeptejte se svého dermatologa na všechny možnosti léčby“. Veškeré informace o onemocnění i léčbě mohou pacienti nalézt také na webu www.cistakuze.cz. Světový den lupénky připadá na 29. října.
11.10.2018zdroj: ČTK