Léčba HIV je v Česku dostupná pro každého a plně hrazená ze zdravotního pojištění, v prevenci jsou ale stále velké rezervy. Jde hlavně o úhradu užívání léků na HIV, které mají zabránit nákaze. V západní Evropě přitom užití léku po rizikovém sexu pro zdravého partnera hradí pojišťovny, v USA je schváleno i preventivní užívání, kdy lék dlouhodobě bere zdravý partner HIV pozitivního. Vyplývá to z informací na včerejší mezinárodní konferenci o HIV/AIDS na pražské Bulovce.

Symbol HIV/AIDS/ilustrační foto

Vedoucí AIDS poradny v pražském Domě světla Ivo Procházka řekl, že preventivní léčba je určena i pro lidi, kteří nemají stálého partnera, kteří mají více partnerů, přičemž občas kondom použijí, občas ne. „Tam je to jako doplněk prevence, která jinak není stoprocentní. Jde o preexpoziční profylaxi, je vhodná pro lidi ve zvýšeném riziku,“ uvedl.

Hlavní problém je podle Procházky v tom, že léky na prevenci jsou drahé, a pokud si je mají hradit pacienti sami, nekoupí si je. Procházka je pesimista i v tom, že by preventivní léčbu hradily zdravotní pojišťovny.

Schůdnější se mu zdá to, aby hradily postexpoziční léčbu, když například praskne kondom při styku s HIV pozitivním a člověk dostane léky, které sníží riziko přenosu. Zatím si je platí sám, což je kolem 20.000 korun, takže mnoho lidí si pro tento lék nepřijde. „Tam by možná byl první krok k hrazené péči, až pak i preexpoziční,“ shrnul.

V ČR se výskyt nákazy sleduje od října 1985. Za tu dobu národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS evidovala 2418 lidí s HIV. Z nich u 430 se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem na AIDS dosud zemřelo 226 pacientů. Oproti počátku osmdesátých let, kdy léky prodloužily život jen o pár měsíců až let, mají nyní pacienti vyhlídky na dlouhodobé přežití.

„V současné době se domníváme, že když se pacient začne léčit včas, léčí se zodpovědně a má kapku štěstí, tak má šanci dožít se normální průměrné délky života,“ řekl lékař AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala. Dodal, že největší nárůst infekce je v komunitě mladých gayů, v posledních několika letech tvoří přes 70 procent nově diagnostikovaných.

Podle Procházky souvisí nárůst s tím, že lidé slyší o účinné léčbě, nemoci se sice dál bojí, ale méně dbají na to, aby ochrana byla stoprocentní. „Kdyby to bylo smrtelné, rozmyslí si použít málo účinnou metodu. Když hrozí jen to, že celý život budou brát léky, už zřejmě více riskují,“ poznamenal.

29.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv