OTÁZKA TÝDNE:

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací? Slyšela jsem o operaci, která ji vyřeší pomocí implantované umělohmotné pásky. Hradí takovou operaci pojišťovna?

Inkontinence/ilustrační foto

ODPOVĚĎ:

Ano, taková operace existuje a VZP ji hradí. Dají se tak však řešit jen některé druhy močové inkontinence, a proto je nutné především zjistit, jakým druhem inkontinence trpíte. Je rozdíl mezi stresovou (zátěžovou) inkontinencí, která vzniká při fyzické aktivitě v důsledku vzestupu nitrobřišního tlaku třeba i při kýchnutí nebo smíchu, a urgentní inkontinencí, což je únik moči, který způsobují nepřiměřené a nechtěné stahy močového měchýře např. při močové infekci nebo neurologickém onemocnění. Smíšená inkontinence je kombinací obou; vyskytuje se hlavně ve vyšším věku a mohou ji zesílit i účinky léků. Inkontinence z přetékání znamená samovolné odtékání moči z přeplněného měchýře při zúžení močové trubice, které mohou způsobit zejména nádory, močové kameny nebo zvětšená prostata. Se ztrátou volní kontroly nad procesem močení např. v důsledku neurologického onemocnění nebo poranění mozku či míchy souvisí reflexní inkontinence.

Je tedy třeba, abyste se se svými potížemi obrátila na vašeho praktického lékaře, který provede základní vyšetření a doporučí vám urologa, případně gynekologa nebo urogynekologa. Musí také ověřit, zda inkontinence není projevem jiného onemocnění, zejména nemocí ovlivňujících mozek či nervovou soustavu, jako je třeba Alzheimerova či Parkinsonova choroba, demence, roztroušená skleróza či mozková mrtvice. Inkontinence může rovněž souviset s cukrovkou, obezitou, porodem, menopauzou, u mužů se zvětšenou prostatou. A mohou ji zhoršovat některé podávané léky.

Lékař pak po vás bude zřejmě chtít několikadenní záznam příjmu a výdeje tekutin, času močení, počtu močení a frekvence úniků. Následovat by mělo laboratorní vyšetření vzorku moči, krve, ultrazvuk ledvin a močového měchýře, případně další postupy. Například urodynamické vyšetření zhodnotí funkci močového měchýře při jeho plnění a vyprazdňování, při cystoskopickém vyšetření mohou zase být zjištěny abnormality dolních močových cest zodpovědné za vaše obtíže.

Samotná léčba pak bude vyžadovat váš aktivní přístup, trpělivost a mnohdy i změnu životního stylu. Často používanou metodou je léková terapie, která přispívá buď k uvolnění svěračů močového měchýře, nebo naopak ke kontrole jejich stahů. Speciální léčba se týká mužů, kteří trpí inkontinencí kvůli zvětšené prostatě; tam je třeba nejprve usilovat o zmenšení prostaty tlačící na měchýř a močovou trubici.

Mnoha inkontinentním pacientům může pomoci operace, přičemž velmi moderním a komfortním lékařským výkonem je právě zmiňované zavedení pásky ze speciálního materiálu, která poskytne oporu močové trubici. Funguje na principu zvýšeného tlaku v břišní dutině, kterým se stáhne, a odtok moči se zastaví. Zákrok je obvyklý zejména u stresové inkontinence, méně se uplatňuje u ostatních druhů. Je to vysoce účinná, bezpečná a rychlá metoda – zákrok trvá jen zhruba 10 minut a provádí se v lokální anestezii. Pomocí této metody se vyléčí 85 % pacientů se stresovou inkontinencí a 60–70 % případů urgentní inkontinence, u dalších se problémy s únikem moči alespoň zmírní.

16.8.2016

zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna


Další články

Na přehled všech zpráv