Mobilní aplikace GlukoScan pro nevidomé diabetiky, která umožňuje odečíst hladinu cukru z glukometru, vyhrála soutěž Smart Health Hackathon. Druhý ročník akce se pořádal mezi 22. až 24. listopadem v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Autory vítězného projektu jsou absolventi Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Josef Ondřej, Miroslav Vodolán a Martin Čochner. Porota je vybrala z 19 studentských týmů, které se osmačtyřicetihodinového inovačního maratonu zúčastnily.
Téměř 60 soutěžících z pěti zemí hledalo v IKEM odpovědi na 11 aktuálních problémů, s nimiž se potýkají zdravotníci nebo pacienti. Soutěžícími byli programátoři, grafici, analytici a kreativci, akce se poprvé v ČR a střední Evropě konala přímo v nemocnici.
Vítězům, kteří si přezdívali ČuprTým, dnes na závěr akce předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek na 100.000 korun. Ve využívání umělé inteligence ve zdravotnictví vidí Vojtěch budoucnost. „Je dobře, že mladí lidé, kteří dělají IT, se začali zaměřovat na zdravotnictví. Využívání digitálních technologií či dat je něco, co už reálně proměňuje zdravotnictví, jeho procesy a poskytování zdravotní péče,“ řekl ČTK ministr po vyhlášení. Do budoucna to podle něj přispěje ke zlepšení kupříkladu diagnostiky i většího komfortu pro pacienty i lékaře.
Podle informací autorů vítězného projektu žije v Česku nejméně 10.000 diabetiků, kteří mají poruchu zraku. „Běžné typy glukometrů na trhu ale nemají režim s hlasovým odečtem,“ řekl spoluautor Josef Ondřej. Tým proto vyvinul funkční aplikaci, která umožňuje nevidomým diabetikům s pomocí mobilu odečíst hladinu cukru a trend glykémie, ukládat v mobilu výsledky a následně je sdílet například s jejich lékařem.
Zástupce ředitele IKEM Jiří Malý si na vítězném řešení nejvíce cení to, že není jen teoretickým řešením, ale dokáže reálně pomoci pacientům. Tuto výzvu přitom zadával právě IKEM. „Tedy pomoc nevidomým pacientům, kteří nedokážou kvůli svému handicapu přečíst svoji hladinu cukru v krvi. Je neuvěřitelné, jak za dva dny dokázaly týmy přijít s řešeními různých zdravotnických témat a rovnou vyvinout prototypy jednotlivých zadání,“ přiblížil Malý přínosy soutěže.
Na druhém místě se umístil projekt nazvaný Isladscope od týmu Binary Trio. Navrhl řešení pro kontrolu a zkvalitnění analýzy mikroskopických vzorků takzvaných Langerhansových ostrůvků v lékařském systému IsletNet, které jsou součástí tkáně slinivky břišní. Třetí místo dostal projekt týmu Hax Partyzan za validaci výsledků měření umělé inteligence. Jiné týmy si převzaly ceny od partnerů akce.
25.11.2019zdroj: ČTK