Již dnes je jasné, že české zdravotnictví zažívá v souvislosti s koronavirem největší zátěžovou zkoušku ve své moderní historii. S napětím sledujeme jednotky intenzivní péče v nemocnicích, které se snaží zajistit adekvátní péči pro prudce narůstající počty nakažených pacientů.  Koronavirová pandemie ovšem razantně změnila také chod běžných ordinací a ambulancí. Zde sice primárně většinou neřeší nemocné s covidem-19, ale riziko nákazy se jich bezprostředně týká. Jak co nejúčinněji nad rámec standardní chemické dezinfekce chránit zdravotnický personál a pacienty? Odpovědí mohou být germicidní UV-C lampy a dezinfekce prostor pomocí ozonových generátorů.

Výskyt nákazy znamená ohrožení zdravotnického personálu a pacientů, ale také riziko přerušení provozu daného zdravotnického zařízení a tím pádem omezení péče pro pacienty. V řadě ordinací se této situaci snaží vyhnout pomocí germicidních UV-C lamp, které při správném používání dokáží zlikvidovat téměř veškeré viry a bakterie. Např. fyzioterapeutka Eva Škvorová popisuje své zkušenosti s germicidní lampou: „Na fyzioterapii se nám každý den vystřídá mnoho klientů a s ohledem na podstatu naší profese se nelze vyhnout fyzickému kontaktu. Díky UV-C lampám můžeme prostory udržovat bezpečné snadno a rychle.“  Germicidní lampy se hodí pro dezinfekci ordinací a čekáren ale také různých zařízení sociální péče, lékáren apod.

Jak fungují germicidní UV-C lampy

Používání ultrafialového záření k účelům dezinfekce není ve zdravotnictví nic nového.  Jeho účinky jsou známy již několik desítek let. Nicméně nejnovější germicidní lampy dělají používání této technologie jednodušší v běžném provozu a rovněž cenově dostupné. Jak UV-C lampy fungují, vysvětluje ve zkratce Ondřej Krkoška, technický ředitel společnosti Preventiko:  „K dezinfekci dochází pomocí ultrafialového záření typu C ve vlnové délce 253,7 nm. Síla tohoto záření je taková, že ničí buněčné struktury veškerých virů, bakterií, plísní a roztočů.“  A dodává: „UV-C záření v této intenzitě škodí nejen choroboplodným organismům, ale i lidem nebo zvířatům. Proto když germicidní UV-C lampapracuje, do místnosti se nevstupuje.“  Je proto vhodné dezinfekci pomocí lampy provést např. před nebo po ordinační době, zabere to jen několik desítek minut.

Vedle germicidních lamp fungujících čistě na bázi ultrafialového záření je možné pořídit také UV-C lampu se zabudovaným ozonizérem. Zde je dezinfekční účinek UV-C záření navíc podpořen působením ozonu. Ten je známý svými silnými oxidačními a sterilizačními účinky. 

UV-C lampy zničí 99,9% všech virů a bakterií na površích i ve vzduchu

UV-C lampy na rozdíl od běžně používaných chemických prostředků nedezinfikují pouze povrchy ploch a předmětů, ale i to, co se nachází mezi nimi – tedy vzduch, ve kterém se mohou nacházet škodlivé mikroorganismy.

Další výhody germicidních lamp jsou následující:

  • UV-C lampy představují ekonomické řešení – jednorázová investice se brzo vrátí díky mnohačetnému používání. Světelná trubice jedné UV-C lampy má životnost až 8 000 hodin.
  • Dezinfekce pomocí UV-C lamp je rychlá – v návaznosti na velikost prostor dezinfekční proces trvá 15 až 60 minut. 
  • Germicidní UV-C lampy se jednoduše ovládají – jejich obsluha je při dodržování návodu na použití jednoduchá. Stačí zapojit kabel do elektrické zásuvky, nastavit délku dezinfekčního cyklu a opustit místnost.
  • Dezinfekce UV-C zářením je ekologická – při procesu dezinfekce se nepoužívají chemické látky a nevzniká žádný odpadní produkt.

Dezinfekce ozonem zajistí dezinfekci povrchů i vzduchu

Dnes, v podmínkách koronavirové epidemie je ozonifikace běžným způsobem dezinfekce – ať se provádí preventivně, nebo jako dezinfekční opatření v zamořených prostorech. Využívá se v různých oborech včetně zdravotnictví, kde se podobně jako u UV-C záření jedná o prověřenou a využívanou technologii. 

Ozon (O3) neboli aktivní kyslík je silné oxidační činidlo – má 3000x větší čisticí schopnost než chlor. V normálním stavu se ozon vyskytuje jako plyn, což mu při dezinfekci umožňuje dostat se doslova všude – nejen na povrchy a do vzduchu, ale do všech spár a pórů v omítkách. Dezinfekce ozonem zlikviduje 99,9% veškerých bakterií, virů včetně koronavirů, plísní a jiných alergenů. Ozon má navíc schopnost eliminovat zápachy v místnosti a může tak pomoct s různými biologickými a chemickými pachy.

Ozonifikace se provádí pomocí generátorů ozonu. Když je zajištěn její správný průběh, jedná se o zcela bezpečnou dezinfekční a sterilizační metodu.  Ozon je jedovatý a jeho vdechování je zdraví škodlivé. Proto se v průběhu dezinfekce v místnosti nesmí pohybovat lidé ani zvířata. Po skončení procesu se ozon do hodiny rozloží na dýchatelný kyslík a prostory je možné po vyvětrání zase plně využívat. Doba dezinfekce závisí na výkonu ozonizátoru a velikosti dezinfikovaného prostoru.

Uvažujete o ozonové dezinfekci v podobě využití služeb některých z firem, které se ozonifikací zabývají? Než si některou z nich vyberete, ujistěte se, že se jedná o experty v oboru s dostatkem zkušeností, kteří pracují se správným vybavením.

Rádi vám poradíme. Kontakty a více informací naleznete na www.preventiko.cz.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou Preventiko.

20.10.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv