Fakultní nemocnice Brno zhruba před rokem poprvé v ČR použila buněčnou terapii u pacienta s rakovinou hrudních mízních uzlin. Novinářům to dnes řekl přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Nyní padesátiletý Petr Ryzí měl před sebou několik měsíců života. Po podání terapie se mu ulevilo a teď je jeho stav podle Mayera velmi dobrý. Nemocnice podle lékaře Františka Folbera podala léčbu, která stojí kolem 10 milionů, už 14 lidem.

Podle nemocnice je léčba velkou nadějí pro jinak nevyléčitelné pacienty s určitými typy nádorů mízních uzlin a krve. Petru Ryzímu bylo v červnu roku 2019 diagnostikované onkologické onemocnění hrudních mízních uzlin. Nepomohla mu ani cytostatická léčba, ani chemoterapie. Nádor se dokonce ještě zvětšil a začal utlačovat průdušky, plíce a velké cévy, takže hrozilo nebezpečí závažných komplikací.

Muž měl podle lékařů před sebou několik měsíců života. Ve stejné době ale skončila několikaměsíční fáze příprav moderní buněčné genové terapie, kterou Ryzí jako první v ČR podstoupil. „Pacientovi jsou nejprve z krve odebrány bílé krvinky, které jsou následně odeslány do výrobního závodu farmaceutické společnosti. Tam je do nich vložena speciální genetická informace, díky které se naučí cíleně rozpoznávat a ničit určené nádorové buňky,“ popsal Mayer.

Stav muže se po podání buněčné léčby stav zlepšil. „Už za několik dní se pacientovi také ulevilo od obtěžujících příznaků vyvolaných jeho nádorem, zejména každodenních teplot, kašle a potíží s dýcháním. Nyní je jeho stav velmi dobrý,“ dodal Mayer.

Podle Janíkové muž před podáním buněk špatně dýchal i při sezení na posteli, nyní už chodí do práce. „Cítím se dobře a zlepšuje se to. Na maraton to ještě není, ale už půl roku pracuju. Jsem hajný,“ řekl Ryzí.

25.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv