Epidemiolog, vojenský lékař a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který 4. února oslaví šedesátiny, vešel ve všeobecnou známost po vypuknutí epidemie covidu-19, kdy koordinoval na ministerstvu zdravotnictví kroky proti šíření této nemoci. Po aktivaci Ústředního krizového štábu v březnu 2020 stanul v jeho čele. Poté se stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR. A v témže roce byl od září zhruba měsíc ministrem zdravotnictví ČR ve druhé vládě Andreje Babiše. V této pozici obdržel nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva, jakožto první politik ve vládní funkci od roku 1989. Jako přední český vakcinolog se podílel se na vývoji a studiu řady vakcín, například proti pneumokoku, spalničkám, zarděnkám.

Prymula se ale také stal tváří covidové krize a kontroverze měl už dříve. Měsíční ministerský mandát Prymuly ukončila fotografie, na které vychází z uzavřené restaurace na Vyšehradě, ačkoli stravovací podniky měly být v danou dobu kvůli epidemii uzavřené. Poté ho tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) jmenoval svým poradcem. Z této funkce odešel týden po návštěvě fotbalového utkání, když několik hodin předtím vyzýval k takzvanému tvrdému lockdownu. Prymula byl v hledišti při zápasu Evropské ligy mezi pražskou Slavií a britským Leicesterem, když v Česku platil nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, ve kterém byly povoleny pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků.

Kontroverze provázely Prymulu už dříve. Z čela královéhradecké nemocnice, kterou řídil od roku 2009, jej v červnu 2016 odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle informací tisku kvůli napojení na firmu Biovomed, která provádí klinický výzkum pro společnosti z celého světa. Firmu vlastnila Prymulova dcera. Prymula vysvětlení odmítl. „Považuji tento důvod za zástupný problém. Hlavní důvod jsou názorové neshody v rámci fungování resortu,“ řekl Lidovým novinám Prymula, později hovořil přímo o osobních sporech s Němečkem.

Pozdější střídání stráží na postu ministra zdravotnictví však přineslo Prymulovi další pozici, tentokrát už ve vládě. Němečkův nástupce Miloslav Ludvík si ho vybral jako poradce a v březnu 2017 ho jmenoval svým náměstkem. Z této pozice Prymula později, za dalšího ministra Adama Vojtěcha, odešel kvůli skutečnosti, že neměl potřebnou bezpečnostní prověrku.

S vypuknutím epidemie covidu-19 se však znovu a nejvíce zviditelnil, když stanul v čele Ústředního krizového štábu. Stal se tváří boje proti této nemoci a řídil hlavní strategii ve zvládání bezprecedentní situace v zemi. Po odchodu z pozice poradce premiéra Babiše byl Primula poradcem tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, V roce 2021 nastoupil jako šéf do kliniky v Říčanech u Prahy, která patří do skupiny Agel. Nyní působí podle internetových stránek skupiny jako jako předseda Vědecké rady AGEL. 

Pardubický rodák Prymula studoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a na Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP v Hradci Králové. Studoval také na Birminghamské univerzitě, kde získal mezinárodní atest k řízení nemocnic. Působil jako prorektor a rektor Vojenské lékařské akademie či děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, je členem mezinárodních odborných společností. V armádě dosáhl Prymula hodnosti plukovníka.

Jako lékař se Prymula věnoval imunizaci, podílel se na vývoji či studiu vakcín proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Je také autorem publikací zaměřených například na očkování, publikoval v prestižním lékařském časopise Lancet. Působil také jako předseda České vakcinologické společnosti.

Je ženatý, s manželkou Ruslanou má dceru Karolínu a syna Alberta.

(ČTK)

3.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv