S blížícím se létem již většina z nás plánuje svou dovolenou. Ať už se chystáme strávit čas letních radovánek v České republice, po Evropě nebo hodláme cestovat do vzdálených exotických krajin, neměli bychom zapomenout na důkladnou přípravu. Včasné zahájení zdravotní prevence a plánování dovolené nám pomůže minimalizovat případné komplikace. Návštěva očkovacího centra by měla proběhnout ideálně nejpozději šest týdnů před odjezdem, před letní sezónou tedy právě v tomto období. Před cestou do exotiky ale i Evropy totiž odborníci doporučují konzultovat očkování, za tzv. cestovatelský základ se považuje vakcína proti žloutence typu A a B, která se případně doplňuje o další očkování či léky podle cíle dovolené a plánovaných aktivit.
Patříte-li k cestovatelům objevujícím krásy české krajiny, nebo vás lákají evropské a exotické destinace, začněte v dostatečném předstihu myslet na přípravu před dovolenou. Cestovní medicína vám pomůže užít si okamžiky odpočinku bez zbytečných zdravotních potíží. Nehledě na to, jak daleká je vaše cesta, navštivte před odjezdem specializovanou ordinaci, kde vám poradí se zdravotní prevencí.
I když budete včas chráněni očkováním či preventivními léky, nevystavujte se zbytečnému rizikovému chování v průběhu dovolené. Podlomený organismus je totiž náchylnější k různým nákazám či úrazům.
Každé léto směřuje do zahraničí statisíce Čechů, organizovaně s cestovní kanceláří nebo tzv. na vlastní pěst. Vedle sousedních zemí patří k nejpopulárnějším oblastem zejména jižní Evropa. Epidemiologická situace v této lokalitě však často nebývá stejně příznivá jako u nás.
„Ve Středomoří stejně jako v tuzemsku se běžně vyskytují nemoci způsobené viry jako například žloutenka A, i bakteriemi jako jsou meningokok či pneumokok, proti kterým se dá účinně chránit očkováním. Zaznamenáváme zde však i méně známé nemoci, proti kterým očkování neexistuje. Uveďme například papatači, viscerální leishmaniózu či různé typy horeček od středomořské, přes západonilskou až po krymsko-konžskou,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier.
V jižní Evropě se místy vyskytuje i klíšťová encefalitida (vloni došlo k nákaze českých cestovatelů i v Chorvatsku) a vzteklina, u kterých je možné využít ochranu včasným očkováním. Vzteklina je přitom smrtelná nemoc, která bez ochrany očkováním končí fatálně.
Ve Středozemí se nedoporučuje konzumace syrového masa a tepelně neupravených mléčných výrobků či plodů moře. Mimořádně důležité je dodržování tohoto opatření u těhotných žen.
„Základ pro cestu do méně rozvinutých i vyspělých zemí představuje očkování proti virové hepatitidě (žloutence) A a B. Do chudších oblastí světa je důležité přidat jednu dávku vakcíny proti břišnímu tyfu. Obě tyto nemoci může cestovatel přivézt domů ještě před nástupem prvních příznaků a vystavit tak nevědomky riziku nákazy mnoho dalších osob, zejména z nejbližšího okolí – rodinu, přátele, kolegy, sousedy,“ upozorňuje na základy prevence cestovatelských nemocí doc. Maďar. Další očkování a jiné druhy ochrany se volí tzv. na míru podle individuálních rizikových faktorů, jako jsou věk a zdravotní stav cestovatele, užívané léky, délka a charakter pobytu v cizině, plánované výlety, způsob ubytování či stravování a další.
Česká republika se v posledních letech stává velmi oblíbenou destinací pro trávení letní dovolené. Avšak i pobyt u nás v přírodě přináší řadu zdravotních rizik jako například nákazu klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. Sezóna výskytu klíšťat, jež tyto nemoci přenáší, většinou začíná v březnu a končí v listopadu. „Pravděpodobnost kontaktu s klíštětem infikovaným virem klíšťové encefalitidy je vysoká právě v místech, které patří mezi nejoblíbenější turistické cíle, jako jsou jižní Čechy, Vysočina, jižní Morava nebo i Střední Čechy. Nakazit se ovšem v dnešní době může člověk ve všech krajích ČR,“ přibližuje doc. Maďar.
Spolehlivou ochranu proti klíšťové encefalitidě představuje očkování, jako doplněk poslouží také repelent. Mezi další infekce vyskytující se na našem území, proti kterým se dá bránit včasnou vakcinací, patří černý kašel, žloutenka typu A, meningokokový zánět mozkových blan, černý kašel nebo zápal plic vyvolaný pneumokoky. Ty se mohou přenášet prostřednictvím jídla, rukou či vzdušnou cestou.
19.5.2015zdroj: AMI Communications