Těhotenské cvičení ve vodě přináší nastávajícím maminkám úlevu od fyzických obtíží, ale i psychické uvolnění a posílení svalů. Pokud nemají vážné zdravotní problémy, mohou ženy cvičit od prvních týdnů těhotenství. Řekla to instruktorka aquaerobiku Sandra Kučerová z pražského centra Cordeus.
„Při cvičení ve vodě dochází k mnohem menšímu zatížení kloubů a páteře než na suchu, neboť voda tělo nadlehčuje a rovnoměrně podporuje,“ myslí si odbornice. Nebezpečí úrazu je podle ní minimální. Zvláště při cvičení v hlubší vodě žádná zranění nehrozí. Působení vodního prostředí snižuje riziko srdečního přetížení a zároveň zlepšuje adaptaci svalového a kardiovaskulárního systému na zátěž spojenou s těhotenstvím.
Nesporný přínos má pohyb v bazénu i na psychiku těhotných. „Žena se cítí lehčí, uvolněnější a pohyblivější. Cviky, které se na suchu nedaří, ve vodě zvládne snáze,“ vysvětlila instruktorka. Hodinová lekce vždy začíná zahřívacími cviky – přešlapováním na místě a kýváním pažemi.
„Potom posilujeme proti odporu vody. Cviky prokládáme plaváním a nakonec zařazujeme protažení,“ popsala. Speciální pomůcky, třeba pěnové činky a destičky, pomáhají uvolnit zádové svaly, snížit bolesti, zpevnit svalstvo a učí správnému držení těla. „Pohyb ve vodě navíc zmírňuje otékání nohou, neboť zabraňuje hromadění tekutin, uvolňuje kyčelní klouby a třísla,“ řekla. Podle odborníků je cvičení prevencí před vznikem těhotenské cukrovky.
Nastávající matky by se podle Kučerové měly o vhodnosti aquaerobiku poradit s lékařem. „Cvičení se nedoporučuje ženám, které mají astma, cukrovku, některé srdeční choroby a ženám s rizikovým těhotenstvím,“ doplnila instruktorka.
29.1.2017zdroj: ČTK