Italský chirurg Sergio Canavero tvrdí, že do dvou let transplantuje lidskou hlavu na tělo dárce. „Mám 50 pacientů, kteří se mohou stát pokusnými králíky, mezi nimi mnoho transsexuálů,“ prohlašuje. To by otevřelo téměř fantastické hypotézy, píše italský deník Corriere della Sera. Canavero, ředitel Skupiny neuromodulace v Turínu, již před rokem a půl učinil podobná kontroverzní prohlášení pro italský týdeník Oggi.
Canavero vešel ve známost v roce 2008 tím, že informoval o tom, že má již dva roky dvacítku osob v trvalém vegetativním stavu díky elektrostimulaci. Podle mezinárodního vědeckého časopisu New Scientist se zřejmě chystá informovat o svém záměru transplantovat hlavu na červnové výroční konferenci Americké akademie neurologů a ortopedů, která se bude konat v Annapolisu ve státě Maryland. Četní chirurgové, které New Scientist kontaktoval, prozatím odmítli projekt komentovat, nebo řekli, že se jim zdá být příliš extravagantní.
Sergio Canavero v únoru nicméně publikoval na stránkách časopisu Surgical Neurology International jakousi syntézu technických prostředků umožňujících transplantaci: hlava příjemce a tělo dárce budou zmrazeny. Tkáň kolem hrdla bude oddělena a hlavní tepny spojeny malými tubami. Hlava bude umístěna na tělo dárce a dva konce míchy budou spojeny. Pacient pak bude tři nebo čtyři týdny udržován v kómatu, aby se nemohl pohybovat. Elektrody umístěné v těle budou zajišťovat stimulaci míchy, protože podle výzkumů to může posílit nová spojení nervů. Až se pacient probudí, Canavero předpokládá, že bude schopen se hýbat, cítit svou tvář a mluvit. Do roka by pacient při pravidelné a intenzivní fyzioterapii mohl znovu chodit.
„Od mého prvního oznámení se všechno změnilo,“ prohlašuje Canavero. „Dnes jsme skutečně připraveni hlavu transplantovat. Pokud jde o technické aspekty, byly zveřejněny významné studie, které ukazují, jak je možné vyřešit těžká poranění páteře, kdy pak pacienti mohli znovu chodit, a které mohou být aplikovány při transplantaci hlavy. Dostal jsem desítky žádostí o pomoc od pacientů trpících těžkými chorobami: s Duchennovou muskulární dystrofií, kvadruplegií (úplné nebo částečné ochrnutí všech čtyř končetin a trupu způsobené poškozením míchy v dolní krční oblasti), ale také od transsexuálů. Celkem je připraveno dělat pokusné králíky 50 až 60 osob,“ říká Canavero.
„Chtěl bych zdůraznit, že operaci v žádném případě nebudu provádět v Itálii. Věřím, že to bude ve Spojených státech, kde jsou již navázány kontakty. Jinak v Číně nebo v Indii. Je nepochybné, že to je možné, ať si takzvaní experti říkají co chtějí: test na zvířatech byl úspěšný. Procento úspěšnosti se podle mého názoru pohybuje kolem 90 procent,“ uvádí chirurg. Podle Canavera by tato technika mohla zachraňovat životy lidem postiženým rakovinou nebo nervovými a svalovými chorobami, které blokují pohyblivost.
První pokus o transplantaci hlavy učinil na psu sovětský chirurg Vladimir Děmichov v roce 1954. Provedl pak ještě několik dalších pokusů, ale psi přežívali pouze dva až šest dní. Další podobná operace se s jistým úspěchem uskutečnila v roce 1970 ve Spojených státech na opici: zvíře se však nemohlo hýbat, neboť nebyla spojena mícha, a proto žilo jen devět dní, ačkoli tělo hlavu přijalo. Nedávno lékař Siao-Pching Žen z Harbin Medical University v Číně ukázal, že je možné uskutečnit transplantaci hlavy na myši.
4.3.2015zdroj: ČTK