V loňském roce onemocnělo černým kašlem 1347 lidí, což znamená meziroční nárůst o 79 %. Oproti roku 2017 se počet případů dokonce zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Přestože jsou proti černému kašli děti v raném věku povinně očkovány, bakterie způsobující toto onemocnění z populace podle odborníků nevymizela. Pravidelně jsou zaznamenávány dvou až pětileté cykly nárůstu nemocnosti a následného poklesu.
Posledního vrcholu nemocnosti Česká republika dosáhla v roce 2014, kdy černým nebo též dávivým kašlem onemocnělo 2521 lidí. Po poklesu v roce 2015 počet nemocných opět každoročně stoupá. V roce 2016 dosáhl 627 případů, v roce 2017 667 případů a v předloňském roce pak 752 případů. V roce 2019 na černý kašel nikdo nezemřel.
V posledních deseti letech výrazně roste výskyt nemoci u dospělé populace. Zatímco v roce 2010 nemocní ve věku nad 19 let tvořili 15 %, loni už byly z celkového počtu nakažených tři čtvrtiny dospělých. Nejstaršímu pacientovi s laboratorně potvrzeným černým kašlem bylo 91 let.
Černým kašlem a jeho komplikacemi jsou nejvíce ohroženy děti do jednoho roku života. Proto jsou také děti už v prvních měsících života očkovány. Plošné očkování proti černému kašli bylo v Česku zavedeno v roce 1958. Do té doby se nemocí ročně nakazily i desítky tisíc lidí. Očkování ale nechrání člověka na celý život, po nějaké době se může člověk znovu nakazit.
Černý kašel je vysoce infekční bakteriální onemocnění dýchacího traktu. Jedním z typických příznaků onemocnění je dávivý kašel. Záchvaty kašle mohou přetrvávat několik týdnů, rekonvalescence může trvat i měsíce.
12.12.2020zdroj: ČTK