Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC) získalo z Evropské unie grant v hodnotě skoro 700 milionů korun. Za peníze vytvoří tým zhruba 220 výzkumníků, kteří budou zkoumat stárnutí a s ním související choroby, zejména nádory, chronické záněty a degenerativní onemocnění mozku a srdce. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Peníze jsou vymezené na období od roku 2018 do roku 2023.
Ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík uvedl, že projekt zlepší chápání stárnutí a vyvinou se taková léčebná řešení, díky kterým bude možné považovat stárnutí za výhodu, nikoli za přítěž.
Projekt nazvaný Molekulární, buněčný a klinický přístup ke zdravému stárnutí dostal peníze ze Strukturálních fondů Evropské unie z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání řízeného ministerstvem školství. „Projekt představuje mezník v regionální spolupráci sjednocením pěti nejlepších moravských výzkumných center na translační medicínu,“ uvedla Veselá.
Do projektu se zapojí více než 220 výzkumníků z ICRC, Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, Regionálního centra aplikované molekulární onkologie Masarykova onkologického ústavu (RECAMO), Neurologické kliniky Lékařské fakulty Fakultní nemocnice Olomouc a z Blood Cancer Research Group při Ostravské univerzitě v Ostravě (BCRG).
Odborníci se rozdělí na čtyři skupiny, jedna se zaměří na stárnutí a rakovinu, druhá na stárnutí a chronické záněty, další na degenerativní procesy ve stáří a poslední na posílení zdravého stárnutí a metody pro zpomalení procesu stárnutí. Veselá uvedla, že podle odborníků by pokroky v lékařské péči v relativně blízké budoucnosti měly umožnit lidem ve vyspělých zemích dožít se věku až kolem 120 let.
Česká populace stárne a podle Veselé to bude pokračovat. V ČR je skoro 10,6 milionu obyvatel a pětinu tvoří lidé starší 65 let. Do roku 2060 by tato věková populace měla tvořit více než polovinu obyvatelstva.
9.6.2018zdroj: ČTK