Na výzkum nejčastějšího typu leukémie u dospělých pacientů se díky prestižnímu grantu zaměří biolog Marek Mráz. Působí ve Středoevropském technologickém institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity. Grant Evropské výzkumné rady (ERC) ve výši 37 milionů korun získal teprve jako čtvrtý v historii univerzity. Oznámila to Martina Fojtů z tiskového odboru.
Leukemie/ilustrační foto
Mráz bude s kolegy pět let zkoumat podrobnosti mechanismu, jakým vzniká chronická lymfocytární leukémie. Chtějí využít poznatky o molekulových interakcích k navržení účinnější terapie.

„Získané finance využijeme asi z poloviny na hrazení experimentů a materiálu a z poloviny na personální náklady členů týmu,“ uvedl Mráz.

Už jako doktorský student Mráz obdržel cenu ministra školství pro výjimečné doktorandy, v roce 2014 pak dostal cenu Evropské hematologické asociace a o rok později cenu České onkologické společnosti za nejvýznamnější vědeckou publikaci roku. Ačkoliv je Mrázovi teprve 35 let, vede vlastní výzkumnou skupinu a má za sebou pracovní pobyty na americké klinice Mayo a univerzitě v San Diegu.

Úspěch v soutěži o ERC grant je v Česku stále ještě vzácná událost. Evropská výzkumná rada ho v různých kategoriích uděluje od roku 2007 a čeští vědci jich za tu dobu obdrželi 30.

Na Masarykově univerzitě získal ERC grant jako první strukturní biolog Pavel Plevka s projektem na studium lidských pikornavirů. O dva roky později slavil úspěch Richard Štefl, který získal grant na studium takzvané temné hmoty genomu. V tomtéž roce bodoval také právník David Kosař, jenž se soustřeďuje na studium soudcovské samosprávy v zemích Evropské unie.

28.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv