Bezpečnostní rada státu, jejímž úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země, se kvůli šíření eboly sejde ve středu odpoledne. Oznámil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády. Zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku už dvakrát, v obou případech tuto smrtelnou nemoc vyloučili.
Kromě eboly se členové rady budou věnovat ještě strategii kybernetické bezpečnosti Česka do roku 2020 a plánem reakce na důsledky ukrajinsko-ruské krize. Posoudí také hmotné rezervy státu, koncepci boje proti organizovanému zločinu a ochranu kritické infrastruktury.
První podezření na ebolu se objevilo v polovině září u afrického studenta v Pardubicích. Mladík měl po návratu z Konga, kde se virus šíří, horečky. V druhém případě šlo o českého podnikatele, který se vrátil z Monrovie v Libérii. I ten se na lékaře obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. Muž byl hospitalizován ve čtvrtek v pražské Nemocnici na Bulovce, podezření ale vyvrátil test v Německu.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce po těchto zkušenostech prověřit připravenost záložního pracoviště v Těchoníně, kde je armádní nemocnice. „Budeme projednávat v pondělí na ústřední epidemiologické komisi a ve středu na bezpečnostní radě státu, aby bylo provedeno cvičení i s aktivním zapojením Těchonína,“ řekl dnes ministr.
Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.
10.10.2014zdroj: ČTK