Přes 40 procent pacientů podle průzkumu zapomíná brát léky na vysoký tlak nebo cholesterol. Hrozí jim vyšší riziko infarktu nebo mozkové příhody. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v roce 2017 podílely nemoci srdce na úmrtí 40 procent mužů a 45 procent žen. Na rizika chce upozornit projekt Srdce v hlavě.
Nejvýznamnějšími rizikovými faktory patří vysoká hladina LDL cholesterolu a vysoký krevní tlak, dále obezita, cukrovka a kouření. Riziko infarktu je až dvojnásobné u vysokého cholesterolu, až trojnásobné u vysokého tlaku. Ten trápí 43 procent dospělých Čechů a každého druhého muže. Pod kontrolou ho má jen polovina nemocných.
Doporučená hodnota systolického tlaku je pod 120 a diastolického nižší nebo rovna 80. U celkového cholesterolu v krvi je příznivá hranice do 5 milimolů na litr, do 6,5 je zvýšená a vyšší už lékaři považují za rizikovou. Častá je navíc kombinace obou onemocnění.
„Podle studie po prodělaném infarktu dál kouří 22 procent Čechů. Fyzické aktivitě se věnuje jen 15 procent z nich, evropský průměr je dvojnásobný. Obezitou trpí 46 procent pacientů,“ citoval ze studie předseda České internistické společnosti a vedoucí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Richard Češka.
Zásadní pro správnou léčbu je dodržování pokynů lékaře a správné užívání léků. Více než polovina pacientů, zejména starších, by podle průzkumu ocenila, kdyby mohli užívat méně léků. Podle Češky jim mohou lékaři předepsat léky, které v sobě kombinují více účinných látek.
Za posledních deset let podlehlo nemocem srdce přes půl milionu Čechů, jsou tak nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2017 jim podlehlo asi 49.000 lidí, o rok dřív to bylo 48.000 a v roce 2015 pak 51.000.
Srdečnímu selhání z toho podlehlo přes 5000 lidí, infarktu kolem 4500. V Česku lékaři zachrání naprostou většinu těch, kteří se po infarktu dostanou do jejich péče. Asi třetina postižených zemře ještě před příjezdem záchranářů.
Jeden za čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá mozkovou mrtvici. V Česku postihne asi 40.000 lidí ročně, kolem čtvrtiny zemře. Péče o nemocné stojí asi 40 miliard korun ročně.
21.6.2019zdroj: ČTK