Profesor Václav Hořejší je přední český molekulární imunolog, mikrobiolog a biochemik. Působí na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakultě UK.
Co lze podle vás čekat od mutace omikron? Má potenciál zahltit české nemocnice, nebo je to mutace, která sníží CoViD-19 na úroveň chřipky?
Rozhodně má potenciál zahltit české nemocnice, protože může nakazit nejen lidi neočkované, ale i ty, kteří nemají 3. posilující dávku (a těch je asi 7 milionů). Na druhou stranu, pokud tato vlna velmi nakažlivé varianty populací projde, bude pak velká většina do značné míry chráněna buď tím 3dávkovým očkováním, nebo proděláním infekce, nebo kombinací proděláním a očkováním.
V takovéto populaci bude sice dále cirkulovat varianta omikron, bude i způsobovat nízký počet onemocnění, ale celkově charakter epidemie už bude v takovéto populaci na úrovni sezónní chřipky. Potíže mohou ale nadále způsobovat pozdní následky onemocnění („dlouhý covid“).
Měla by se strategie očkování pozměnit kvůli variantě omikron?
Naprosto zásadní je, aby se maximálně urychlilo podávání třetí očkovací dávky, a to hlavně (ale nejen) rizikovým skupinám. Doposud asi 500 tisíc lidí nad 60 let ji nemá.
Co další opatření? Neměla by se více vynucovat, např. nošení respirátorů, pokud je omikron mnohem nakažlivější?
V průběhu počínající „omikronové“ vlny epidemie by se měla zpřísnit protiepidemická opatření: zákaz shromažďování, nošení respirátorů v dopravních prostředcích a obchodech.
Text: Ondřej Zavadil