Profesor Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR. Zabývá se virologií, parazitologií a molekulární biologií patogenů. Ptali jsme se jej na aktuální otázky ohledně nových vakcín proti COVID-19.
Kdy se vakcíny proti novým mutacím stanou dostupné v ČR?
Ačkoliv nové vakcíny aktualizované pro variantu omikron (podvarianty BA.1 a BA.2) byly v minulých dnech schváleny americkou FDA a bez velkého otálení se dočkají zcela jistě rychlého schválení i evropské EMA, neočekávám jejich dostupnost v naší zemi dříve než od začátku listopadu, a to v lepším případě.
Mnoho lidí váhá, zda se očkovat ihned, či počkat až do podzimu kvůli nejvyšší účinnosti vakcín v prvních dvou měsících. Co je podle vás lepší?
Lidé, kteří ještě nemají žádnou dávku vakcíny, myšlence očkování proti covidu až dosud odolávali a nakonec přeci jenom změnili názor, tak ti by už neměli váhat a měli by vyhledat očkovací centrum a nechat se naočkovat původní a stále dostupnou genovou RNA vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Tato původní vakcína je považována za základ kompletního (dvoudávkového) schématu očkování případně doplněného třetí tou samou dávku jako první posilovací.
Chystaná genová mRNA vakcína aktualizovaná na variantu omikron bude totiž podávána výlučně jako posilovací očkovací látka. U jedinců, kteří řádně podstoupili očkování, mají dokonce třetí dávku jako první posilovací, by ve vlastním zájmu měli ještě teď na sklonku léta podstoupit očkování čtvrtou dávkou jako druhou posilovací zejména tehdy, pokud uplynulo od minulého očkování či od prodělaného onemocnění více než čtyři měsíce. To je jakási „garanční lhůta“ pro trvanlivost specifické imunity lidského organismu proti onemocnění, získaná buďto očkováním nebo prodělaným onemocněním.
Víme, že varianta omikron a jeho cirkulující podvarianty BA.4 a BA.5 umějí prolamovat ochranný efekt specifické imunity v krátkém časovém úseku po očkování nebo prodělaném onemocnění. Je to způsobeno zjednodušeně řečeno relativně nízkým podílem účinných virus neutralizujících protilátek. Samozřejmě větší naléhavost pro čtvrtou dávku očkování původní vakcínou teď na sklonku léta platí pro jedince z rizikových zdravotních a věkových skupin nad 60+.
A vyplatí se čekat na vakcíny proti novým mutacím koronaviru?
V předešlé odpovědi jsem vysvětlil, že by se nemělo otálet a toto období na sklonku léta a začátku podzimu využít k očkování či přeočkování první či druhou posilovací dávkou ještě původní vakcínou. Čistě proto, abychom redukovali riziko nákazy, ale zejména onemocnění s těžkým průběhem. Většina naočkovaných lidí totiž tu třetí dávku jako první posilující dostala před dlouhou dobou, např. v prosinci loňského roku nebo v prvních měsících roku letošního. A to znamená, že ochranný efekt specifické imunity při relativně krátkém poločasu trvanlivosti je v současnosti již minimální. To je hlavní důvod, proč neváhat s očkováním původní vakcínou ještě teď krátce před dodávkami aktualizované vakcíny na omikronové podvarianty.
Text: Ondřej Zavadil