Jak je riskantní se rekreovat v českých lázních? Jak lázně přežily letošní sezónu bez zahraničních turistů? Odpovídal prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.
V médiích se od některých lékařů ozvaly hlasy, že za současné epidemiologické situace je pobyt v lázních riskantní. Jak na to reagujete?
Tato nešťastná mediální kauza nebyla důvodem pro úpravu hygienických pravidel v lázních. Ty byly nastaveny velmi přísně už před ní. Lázně neodložily ani roušky a i v textu Mladé fronty Dnes se objevila zmínka, že mimo Františkovy lázně se nic podobného neobjevilo. Co ale Mladá fronta Dnes nevysvětlila, byl fakt, že zdrojem nákazy nebyly léčebné lázně, ale nějaké tančírny ve městě. Celou kauzou se jako červená nit táhla záměna léčebných lázní se všemi ubytovacími kapacitami ve městě, jenž má Lázně ve svém názvu.
Obecně je potřeba si uvědomit, co vlastně dnešní situace znamená. V době, kdy je nějakých 5 a možná i více procent populace bezpříznakově pozitivních, není výskyt nákazy překvapením nikde. Ani tam, kde se jako v lázních provádějí důsledné vstupní filtry a denní kontroly u hostů i zaměstnanců. Mnohem důležitější je na šíření rychle a důsledně reagovat.
Jaký hodnotíte efekt českých lázeňských voucherů? Do jaké míry se podařilo kompenzovat výpadek příjmů od zahraničních turistů?
Vouchery provázely zpočátku zmatky a na finální podobu žádostí jsme si díky průtahům na straně Evropské komise počkali až do závěru srpna, což spolu s podzimním covid strachem a některými dotačními limity způsobilo, že nebude jejich potenciál ani zdaleka využit. Odhadujeme, že se umístí cca ¼ z plánovaného objemu. Nicméně na Karlovarsku, které bylo postiženo výpadkem cizinců, pomohly. Nyní je důležité, aby se Ministerstvu pro místní rozvoj podařilo tyto vouchery prodloužit do roku 2021 a zároveň prolomit dílčí limity.
7.10.2020