Vedení Zlínského kraje uvažuje o stavbě zcela nové budovy Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ze stran zástupců odborů však zaznívá kritika, že největším problémem regionálního zdravotnictví je nedostatek personálu, především zdravotních sester. Na tuto záležitost jsme se zeptali hejtmana Zlínského kraje a senátora Jiřího Čunka, který má oblast zdravotnictví osobně v gesci.
Pane hejtmane, neměly by prostředky kraje směřovat spíše na řešení problému nedostatku personálu, například všeobecných sester?
Dotaz, jak je položen, zní neuvěřitelně komicky. Peníze na sestry a na investici do nemocnice se úplně míjí, ty spolu vůbec nesouvisí.
Můžete to blíže vysvětlit?
Kdybychom totiž nepostavili novou nemocnici v hodnotě přes 7 miliard korun s DPH, tak bychom museli starou opravit za 10 miliard, navíc by oprava trvala 12 let.
To by znamenalo zhoršení pracovního prostředí personálu?
Ano, to by znamenalo, že by zdravotníci, tedy i zdravotní sestry, 12 let pracovali trvale na staveništi, 12 let by řešili přesuny jednotlivých oddělení atd. Zkrátka každý si dokáže představit, jaké to je, když rekonstruujete koupelnu a zároveň v bytě bydlíte. A to by nás čekalo.“
Co tedy vzkazujete kritikům vašeho investičního záměru, kteří by prostředky raději použili na mzdy zdravotníků?
Odpověď je jednoduchá, jsou to naprosto nesouvisející finanční prostředky. Navíc bychom za chvíli, kdybychom nestavěli nebo nerekonstruovali, nemuseli mít žádné sestry, protože nemocnice by nám spadla na hlavu.
29.11.2018