V současnosti se v ČR léčí přibližně 1 000 000 pacientů s diabetem. Ve vyspělých zemích je diabetes nejčastější příčinou, kvůli které končí pacienti na dialýze a zároveň i nejčastějším důvodem slepoty. Tyto komplikace dnes umí oddálit moderní léčba. Pojišťovny ji však pacientům proplácejí, až když jim lékaři naměří hladinu tzv. glykovaného hemoglobinu v hodnotě 60 mmol/mol nebo více.

Prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA

Nejlépe však tyto léky fungují, jestliže se k pacientům ve správné indikaci dostanou co nejdřív. Česká diabetologická společnost (ČDS) proto opakovaně jednala se zdravotními pojišťovnami o snížení této hranice na 53 mmol/mol, což je hodnota, která je v souladu s mezinárodním doporučením.

Důležité je nasadit tyto přípravky u diabetu 2. typu v době, kdy ještě dobře funguje slinivka. Jejím úkolem je vylučovat inzulin a snižovat tak hladinu cukru v krvi. Jakmile je její funkce omezená, efektivita moderní léčby klesá.

Stav nemocných odráží mimo jiné průměrná hladina cukru v krvi neboli glykovaného hemoglobinu. Pacienti ji mohou pozitivně ovlivnit dodržováním dietních opatření, fyzickou aktivitou, tedy režimovými opatřeními, a užíváním léků. Hodnota odráží průměrné množství cukru v krvi po dobu asi 3 měsíců. Měření však nelze ošálit dodržováním zdravé životosprávy pouze den nebo dva před návštěvou lékaře. V současné době, pokud je hodnota vyšší než 60 mmol/mol, pacient má nárok na moderní léky. Kromě toho, že pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi, šetří také slinivku, nezvyšují riziko kardiovaskulárních problémů a nehrozí u nich hypoglykemie. Některé navíc vedou i ke snížení hmotnosti. Důvodem existence tohoto omezení je vysoká cena nových léků a dalšího vybavení. Odhadujeme, že ročně stojí pacient využívající moderní způsob léčby včetně pomůcek pro domácí kontroly glykemie kolem 20 000 Kč.

Zatímco dříve byl diabetes 2. typu považován za nemoc starších lidí, dnes je běžné, že se objevuje již u náctiletých. Nemoc je podmíněna geneticky. Vrozené geny v kombinaci se špatným životním stylem, obezitou a nulovým pohybem způsobují, že se cukrovka projeví v mladém věku. Léčba se pak kromě léků týká i dietních opatření. A vedle toho, pacienti, kterým to dovolí zdravotní stav, by měli ujít alespoň 3 km denně.

 

Prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA

Předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP

15.1.2020

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů