Pondělní Lidové noviny přinesly na své první stránce článek se senzačním titulkem „Léky na rakovinu mizejí za hranicemi“. Redaktorka Veronika Rodriguez v něm odhaluje, jak sama uvádí, „miliardový byznys s léky“.

Pojďme se na její tvrzení podívat více střízlivýma očima. „Část léků na rakovinu, které  zaplatily české pojišťovny, mizí nenávratně v zahraničí“.  Pokud by toto byla skutečně pravda, jedná se o trestný čin. Někdo úmyslně podvádí a v podstatě rozkrádá peníze veřejného solidárního pojištění a musí být za to potrestán. Pokud má paní redaktorka informace o takovém chování, měla by je ihned nahlásit na Policii ČR. Pokud se tak děje, jde totiž o kriminální činy jednotlivců, nikoli o selhání systému a už vůbec ne o nějaké spiknutí nemocnic, lékárníků nebo lékařů. Představa, že by s nimi kšeftovali ale zároveň je vykazovali jako podané těžce nemocným pacientům, je podle mého hodně přitažená za vlasy. Domnívám se, že vše je tak trochu jinak.

 Vývoz léků z České republiky je totiž zcela v souladu se zákonem, a to nejen českým ale také evropským. Řídí se zákonitostmi volného obchodu zboží a služeb v rámci Evropské unie. To, že se vyváží i léky, které jsou primárně určeny pro české pacienty a někdy mohou právě jim chybět je sice nepříjemné, ale opět naprosto legální. Je to způsobeno hlavně jejich cenou. Léky v ČR jsou jedny z nejlevnějších v Evropě, takže se vyplatí je distributorům reexportovat do zemí, kde jsou dražší. Nejsou to ale léky, které by už byly zaplaceny zdravotními pojišťovnami. Tyto léky jdou od výrobců přímo distributorům s povolením Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Kdokoli by stavěl zákonné bariéry takovému podnikání, narazil by na jednotnou legislativu EU. 

 Zdravotní pojišťovny skutečně v předchozím roce dělaly revize v centrech nákladné péče ale rozhodně ne proto, že by v nich probíhaly machinace s centrovými léky, jak naznačuje paní redaktorka. Kontroly se soustředily zejména na rigidní výklad úhradové vyhlášky, indikací pro jednotlivé léky, podmínek pro jejich podání a vůbec na slovíčkaření ve zdravotnické dokumentaci. Pohled pojišťoven jako plátců péče a lékařů na efektivní léčbu v souladu s nejnovějšími poznatky se zkrátka v řadě případů liší. S kriminálním chováním, navíc v šíři jakou naznačuje paní redaktorka, to nemá nic společného   

 Nemocnice skutečně nakupují léky, zdravotnický materiál a prostředky výhodněji, než jaké je následná platba od pojišťoven v rámci paušálů či plateb za diagnózu. Chovají se ekonomicky, protože vědí, že na druhou stranu existuje řada výkonů, materiálů, za které pojišťovna platí méně než kolik v realitě stojí. V současné extrémně restriktivní úhradové vyhlášce se tedy managementy nemocnic chovají ekonomicky zodpovědně, a to jim rozhodně není možné vyčítat. Že se to nelíbí pojišťovnám je také pochopitelné, ale je na nich, aby platby odpovídaly realitě a nákladům na zdravotní péči a aby celý systém úhrad za zdravotní péči byl srozumitelný a hlavně transparentní. To už je ale jiná debata…

10.6.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů