Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed) kritizuje přípravu zákona o zdravotnických prostředcích s chystanou cenovou regulací. Ministerstvo zdravotnictví si od ní slibuje roční úsporu až šest miliard korun. Zástupci asociace vznik novely nepovažují za transparentní. CzechMed se mimo jiné obává toho, že ušetřené peníze budou muset ze svého dorovnat pacienti.

Zdravotnické prostředky/ilustrační foto
Záměr ministerstva zdravotnictví udělat pořádek v kategorizaci zdravotnických prostředků (velmi široký záběr produktů od náplastí, přes injekční stříkačky až po složité přístroje typu kadiostimulátorů, CT přístrojů apod.) je jistě chvályhodný a měl být už dávno. Po léta tady byl do očí bijící nepoměr mezi přísnou regulací léků jak na straně jejich účinnosti, tak cenotvorby a prakticky „cochcárnou“ v oblasti zdravotnických prostředků. Jde jen o to, zda současný záměr ministra Němečka sešněrovat trh se zdravotnickými prostředky po vzoru léků – tedy prostřednictvím jejich zařazování do skupin, vnějšího cenového referencování, podmínky plně hrazeného produktu ve skupině, a to vše pod taktovkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a správního řízení, je to pravé ořechové.

Osobně se obávám toho, že SÚKL nebude administrativně a odborně zvládat tak obsáhlou agendu. Léková regulace, tak jak funguje u nás, je velmi složitá a časově i odborně náročná, a státní úředníci mnohdy nezvládali dodržet zákonem stanovené lhůty správního rozhodování. Pokud uvážíme, že zdravotnických prostředků je násobně více, může nová agenda ústav zablokovat na mnoho měsíců, možná i let, a to zejména za předpokladu, že současný šetřivý ministr financí Babiš nedovolí úřadu přijmout také násobně více úředníků.

Jsem na pochybách, zda vítězem bude pacient, i když se mu slibuje v každé skupině jedna základní varianta zdravotnického prostředku plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Při neexistenci možnosti připlatit si za „nezákladní“ variantu, se může stát, že ta základní varianta bude vyhovovat jen menšině pacientů, a všichni ostatní si budou připlácet ve větší míře než nyní, popřípadě (když úhrada bude nulová) si zaplatí všechno. Zatím ale nemalujme čerta na zeď a sledujme, jak se bude návrh zákona o zdravotnických prostředcích dále vyvíjet.

22.7.2015

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů