Extrémně horká a dlouhá léta posledních roků přinášejí zdravotní komplikace. Hovořili jsme o nich s MUDr. Ivem Procházkou ze Sdružení praktických lékařů.
Teplotní rekordy z posledních let vedou k čím dál většímu používání klimatizace. Jaké zdravotní problémy může způsobit?
Při nevhodném používání klimatizace si pacienti často stěžují na suchý kašel nebo bolest v krku. Rozdíl mezi vychlazenou místností a venkovním prostředím by nikdy neměl být vyšší než 5 °C. Pouze správné nastavení teploty ale nestačí. Klimatizaci je také potřeba pravidelně čistit od prachu a bakterií. Vzduch v klimatizované místnosti bývá přesušený, tím trpí naše sliznice. Příznaky zmírňuje pobyt na čerstvém vzduchu a doplňování tekutin.
S létem bývá spojen také úžeh či úpal. Mnoho lidí mezi nimi nezná rozdíl, můžete jej připomenout?
Příčinou úpalu není na rozdíl od úžehu sluneční záření, ale pobyt v horku. Od úžehu se liší tím, že se nemocným točí hlava, hůře se orientují a mohou mít i křeče v nohách.
Jak v těchto situacích reagovat?
Dotyčného je potřeba dostat co nejrychleji z dosahu přímého slunce, resp. z teplého prostředí. Uleví vám tekutiny, nejlépe s vysokým obsahem minerálů, po malých dávkách a postupné ochlazování těla například sprchou.
V létě se možná poněkud překvapivě zvyšuje výskyt zánětů močového měchýře. Co je příčinou?
Mezi časté příčiny tohoto onemocnění patří mokré plavky, změny teplot nebo koupání ve znečištěných vodách. Zánět močových cest častěji postihuje ženy, a to především kvůli močové trubici, která je kratší než u mužů. Ženy by měly dbát na dostatečnou intimní hygienu a vyvarovat se nošení mokrých plavek nebo těsného spodního prádla, které může tkáň zbytečně dráždit.
29.7.2019